Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 10. 2013,
15.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA bankrot

Torek, 8. 10. 2013, 15.21

8 let, 8 mesecev

Največje upnice ZDA pozivajo, naj se izognejo bankrotu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kmalu, 17. oktobra, bo ameriški vladi zmanjkalo denarja za plačevanje računov. Če se demokrati in republikanci ne bodo dogovorili, bi največje gospodarstvo na svetu lahko padlo v "fiskalni prepad".

Nervozni niso le finančni trgi, nervozne so tudi ameriške upnice, ki Washington opozarjajo, naj se izogne katastrofi, ki bi imela velike posledice ne le za ZDA, temveč za ves svet. Še posebej bi posledice čutile največje ameriške upnice. Kitajska, ki ima v lasti 22,85 odstotka 16.700 milijard dolarjev visokega ameriškega javnega dolga oziroma za 1.277 milijard dolarjev obveznic finančnega ministrstva, je ZDA pozvala, naj sprejmejo odločilne ukrepe in se izmaknejo dolžniški krizi ter tako zagotovijo tudi varnost kitajske investicije.

"Od ZDA zahtevamo, da sprejmejo resne korake, da bi pravočasno rešile politične težave glede dviga meje javnega dolga in preprečile stanje, ko ZDA ne bi več mogle vračati dolgov," je dejal namestnik kitajskega finančnega ministra. Ob Kitajski je tudi Japonska, druga največja ameriška upnica, ob robu vrha Organizacije za azijsko-tihomorsko gospodarsko sodelovanje (Apec) sizrazila zaskrbljenost zaradi dogajanja v Washingtonu.

Med države, ki so največje ameriške upnice in še posebej pozorno spremljajo dogajanje v Washingtonu, spadajo še Brazilija, Tajvan, Švica, Belgija, Velika Britanija, Luksemburg, Rusija, Hongkong in Irska.

"Kongres se igra z ognjem," je politike opozoril finančni minister Jack Lew in dodal, da bodo imeli 17. oktobra na ministrstvu 30 milijard gotovine. Finančno ministrstvo je že prejšnji teden opozorilo, da se bodo v primeru t. i. defaulta zamrznili kreditni trgi, vrednost dolarja bo zgrmela v prepad, obresti pa poletele v nebo, in svet se bo soočil s še hujšimi posledicami kot ob izbruhu krize leta 2008.

Podobno politično preigravanje, ki je ZDA skoraj pahnilo čez t. i. fiskalni prepad, je državo leta 2011 stalo njene najvišje bonitetne ocene, ki jo je Standards & Poor z AAA znižal na AA+. Dogovor so tedaj dosegli tik pred zdajci po ostrih opozorilih, kaj lahko sledi, če ne dvignejo meje zadolževanja. Republikanci dvigovanju meje niso naklonjeni in menijo, da bi moral biti dvig pogojen z zmanjševanjem zapravljanja.

Nekaj upanja za pravočasni dogovor o dvigu meje dolga, kar bi ZDA rešilo pred fiskalnim prepadom, je. Predsednik predstavniškega doma kongresa John Boehner v zameno za dogovor o zvišanju dolga zahteva dogovor o zmanjšanju stroškov, Bela hiša pa je sporočila, da je naklonjena dolgoročnemu dogovoru.

Ne spreglejte