Četrtek, 16. 2. 2023, 17.29
1 leto, 8 mesecev
Lukašenko: Belorusija bi se pridružila ruskim silam v Ukrajini samo v primeru napada
Belorusija bi se skupaj z ruskimi silami borila v Ukrajini samo, če bi bila napadena, je danes na redkem srečanju s tujimi novinarji v Minsku dejal beloruski voditelj Aleksander Lukašenko, tesen zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina. Na vprašanje, ali bi znova dovolil Rusiji, da bi ozemlje Belorusije, tako kot lani, uporabila kot izhodišče za rusko invazijo na Ukrajino, je odgovoril pritrdilno, poroča britanski BBC.
Lukašenko je še dodal, da se je "z ozemlja Belorusije pripravljen boriti na strani Rusov, vendar samo v primeru, če bo od tod (iz Ukrajine) na naše ozemlje prišel nekdo – tudi en sam vojak – z orožjem, da bi ubil naše ljudi".
Izpostavil je, da "to ne velja samo za Ukrajino, ampak tudi za vse druge sosede". "Če bodo napadli Belorusijo, bo naš odgovor najbolj krut. Najkrutejši! In takrat se bo vojna obrnila povsem drugače," je dejal.
Beloruska pomoč Putinu
Belorusija je zaledno oporišče ruske ofenzive v Ukrajini, ki jo je Moskva začela pred letom dni. Ruski vojaki in oprema so tam še vedno nameščeni, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Po mnenju številnih analitikov Kremelj pritiska na Lukašenka, naj ukaže svoji vojski, da se pridruži ofenzivi. Toda beloruski voditelj je to kljub veliki politični in gospodarski odvisnosti od Moskve doslej zavračal, zlasti po množičnih protestih leta 2020.
Beloruski voditelj je danes tudi napovedal, da se bo v petek pogovarjal z ruskim predsednikom Putinom.
Lukašenko se ponuja za posrednika
Ponudil je svoje posredovanje za dosego miru v Ukrajini. Menil je, da bi se v tem okviru v Minsku prihodnji teden lahko sešla Putin in ameriški predsednik Joe Biden, ki naj bi se takrat mudil na obisku na Poljskem. BBC dodaja, da bi Biden to vabilo verjetno zavrnil, saj Lukašenko ne velja za poštenega posrednika.
Putin je konec januarja naročil svoji vladi, naj se z Belorusijo pogaja o vzpostavitvi skupnih centrov za vojaško usposabljanje. Sredi lanskega oktobra sta državi napovedali ustanovitev skupne vojske, ki naj bi po navedbah Minska imela izključno "obrambno" vlogo.
Državi tudi pogosto izvajata obsežne vojaške vaje, kar redno spodbuja ugibanja, da bi lahko beloruska vojska sodelovala v ruski ofenzivi v Ukrajini.
8