Petek, 28. 12. 2012, 14.47
8 let, 7 mesecev
Licenciranje koke pravo orožje v mamilarski vojni
Bolivija je tretja največja proizvajalka kokaina na svetu, bolivijski predsednik Evo Morales pa se je v boj proti drogam podal na skrajno nenavaden način, ki ZDA ni najbolj všeč. Morales je namreč nehal preganjati predelovalce kokinih listov, iz katerih proizvajajo kokain, in jim začel prodajati licenco za gojenje koke.
Na presenečenje vseh so prvi rezultati nadvse obetavni, saj se je število kokinih plantaž drastično zmanjšalo, Morales pa je to dosegel brez umorov in drugega nasilja, ki so bili posledica ameriškega načina boja proti drogam v Kolumbiji, Mehiki in še kje drugje. "Rezultat govori zase. Pokazali smo, da lahko izvedemo zasege plantaž brez kršenja človekovih pravic in z jasnimi rezultati," je povedal eden od vladnih ministrov Carlos Romero. Kljub začetnemu uspehu pa se pojavlja skrb, da so nekateri preprodajalci kokaina našli učinkovitejši način proizvajanja kokaina, s čimer zavajajo bolivijsko oblast.
Bolivijska vlada je še napovedala, da bo letos uničila še več plantaž koke, kot je to storila preteklo leto, vendar brez nasilja. Vladno poročilo kaže, da je med letoma 1998 in 2002 v Chapareju približno 60 ljudi umrlo, več kot 700 pa jih je bilo ranjenih zaradi nasilja, ki so ga spodbudili nasilni prevzemi zemlje. Bela hiša je do napredka skeptična, saj ocenjuje, da je proizvodnja kokaina še vedno precej razširjena, piše New York Times.
Za New York Times sta dva kmeta iz province Chapare pojasnila, da navadno prodata 23 kilogramov kokinih listov državi, preostali del pa drugim kupcev, ki za kilogram kokinih listov plačajo veliko več, kot določa vlada. Postavlja se vprašanje, koliko zemlje Bolivija potrebuje, da zadovolji potrebe po tradicionalni uporabi kokinih listov. Trenutno vlada namreč dovoljuje 20 tisoč hektarjev zemlje za gojenje koke, številka pa je še višja. Glede na podatke Združenih narodov se koka goji na 27 tisoč hektarjih zemlje.