Torek, 21. 6. 2016, 21.26
8 let, 4 mesece
Le Monde: Lafarge naj bi v Siriji sodeloval z IS
Francoski proizvajalec cementa Lafarge je v Siriji sklepal sporazume z oboroženimi skupinami, da bi zaščitil svoje poslovne interese. Med njimi pa je bila tudi skrajna sunitska skupina Islamska država (IS), danes poroča francoski časnik Le Monde. Iz Lafargea so sporočili, da je šlo predvsem za zagotavljanje varnosti njihovih delavcev.
"Ko so se spopadi približevali tovarni, je bila Lafargeeva prioriteta varnost delavcev, morebitno zaprtje tovarne pa smo preučevali," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP posredno sporočili iz družbe.
V središču spornih dogovorov je cementarna v sirski Džalabiji, ki jo je Lafarge kupil leta 2007. Cementarna, ki leži 150 kilometrov severovzhodno od Alepa, je začela obratovati štiri leta pozneje. "Proizvodnja se je kljub naraščajoči nestabilnosti v regiji nadaljevala do leta 2013," še piše Le Monde. Takrat je začela IS zavzemati območja in ceste v okolici tovarne.
Pisma Lafargeeve podružnice v Siriji, do katerih je prišel časnik, kažejo, da se je družba s skrajneži dogovorila za nadaljevanje proizvodnje do septembra 2014, potem pa je IS zavzela tovarno, proizvodnja pa se je zaustavila, še navaja AFP.
Ob tem se je družba, ki se je lani združila s švicarskim proizvajalcem cementa Holcim, z IS dogovorila, da so skrajneži njihove uslužbence in dostavljavce spuščali prek nadzornih točk. Poleg tega pa so skrajnežem plačevali tudi davke ter od njih kupovali licence, je še zapisal Le Monde.
Lafarge v Sloveniji ima težave z okoljevarstvenim dovoljenjem
Skupina Lafarge je leta 2002 kupila cementarno v Trbovljah. Trboveljska družba je imela vseskozi težave z okoljevarstvenim dovoljenjem. Arso je družbi prepovedal proizvodnjo cementnega klinkerja, ki njihova osnovna dejavnost, zato so lani napovedovali, da se bodo umaknili iz Slovenije.
Zgodba z okoljevarstvenim dovoljenjem se vleče kot jara kača, saj je Lafarge leta 2009 dobil dovoljenje, a nato novembra 2011 ostal brez njega. Vmes je cementarna delovala in so jo po odločitvi okoljskega inšpektorata ustavili šele marca lani. Lafarge Cement je sicer ves čas vztrajal, da izpolnjuje vse potrebne zahteve za pridobitev dovoljenja.
Ker je Lafarge Cement obratoval brez ustreznega okoljevarstvenega dovoljenja, je Evropska komisija proti Sloveniji dvakrat sprožila postopek pred Sodiščem EU zaradi neskladnosti industrijskih obratov s predpisi EU o preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja.