Četrtek, 24. 10. 2019, 18.59
5 let
Kurdi podpirajo vzpostavitev varovanega območja v Siriji pod mednarodnim nadzorom
Sirski Kurdi podpirajo predlog nemške obrambne ministrice Annegret Kramp-Karrenbauer za varovano območje v Siriji pod mednarodnim nadzorom. Po besedah Kramp-Karrenbauerjeve je za ta predlog odprta tudi Turčija. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa je danes izjavil, da so se obrambni ministri zavezništva v Bruslju strinjali o potrebi po vključitvi mednarodne skupnosti v iskanje politične rešitve v Siriji.
"Obstaja projekt (...), ki predvideva namestitev mednarodnih sil v varnem območju. Zahtevamo ga in sprejemamo," je povedal poveljnik Sirskih demokratičnih sil (SDF) Mazlum Abdi.
Za takšno rešitev je odprta tudi Turčija, je po srečanju s turškim kolegom Hulusijem Akarjem povedala Annegret Kramp-Karrenbauerjeva. Sestala sta se ob robu zasedanja obrambnih ministrov držav članic Nata v Bruslju, kjer nemška ministrica iz vrst nemških krščanskih demokratov (CDU) predstavlja svoj predlog. Večina članic Nata je bila do predloga sicer zadržanih.
ZDA ne bodo prispevale svojih vojakov
Ameriški obrambni minister Mark Esper je sicer pozdravil nemški predlog, a poudaril, da ZDA ne bodo prispevale svojih vojakov. Predlog je pozdravil tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg, ki je dodal, da so pri tem številna vprašanja še odprta. Poudaril je tudi, da bo tovrstna misija potrebovala privolitev Združenih narodov.
"Pogledi so različni, imeli smo iskreno in odprto razpravo. Vendar smo se osredotočili na pot naprej," je poudaril po prvem delu prvega dne zasedanja. Dodal je, da so ministri poudarili "široko podporo vključitvi mednarodne skupnosti v iskanje politične rešitve" za razmere na severu Sirije.
Ni dolgoročna rešitev
Nemška obramba ministrica je danes v Bruslju poudarila še, da po mnenju Nemčije, Francije in Velike Britanije dogovor med Ankaro in Moskvo o vzpostavitvi varnega območja na severovzhodu Sirije "ne ponuja dolgoročne osnove za politično rešitev".
Ruski predsednik Vladimir Putin in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan sta v torek v ruskem Sočiju dosegla dogovor, v skladu s katerim bodo na severu Sirije odprli 120 kilometrov dolgo in 32 kilometrov široko varno območje.
V skladu s tem dogovorom bodo pripadniki ruske vojaške policije in sirskih mejnih stražarjev "pospešili umik" sil sirskih Kurdov s tega pasu. Za to bodo imeli nekaj več kot 150 ur, za kolikor je Turčija v torek podaljšala prekinitev ognja v ofenzivi proti Kurdom na severovzhodu Sirije. Po tem obdobju naj bi skupni nadzor na območju prevzele rusko-turške skupne patrulje.
2