Četrtek, 5. 5. 2011, 14.22
4 leta, 8 mesecev
Kontaktna skupina o Libiji oblikovala sklad za pomoč upornikom
To je sporočil gostitelj sestanka, italijanski zunanji minister Franco Frattini.
Dodal je, da sta Italija in Francija pozvali EU, naj v zvezi s tem najde rešitev, saj denar pripada libijskemu ljudstvu. EU in ZDA naj bi sicer skupaj na libijskih računih in naložbah v tujini zamrznili okoli 60 milijard dolarjev.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki se udeležuje srečanja v Rimu, je v zvezi s tem že dejala, da bodo ZDA sredstva za pomoč libijskemu ljudstvu črpale iz zamrznjenih računov libijskega režima. Dodala je, da se je ameriška administracija skupaj s kongresom odločila oblikovati zakonodajo, ki bo ZDA omogočila črpanje dela zadržanih Gadafijevih sredstev za pomoč libijskemu ljudstvu.
Predstavnik prehodnega narodnega sveta Ali Tarhoni je pred srečanjem posvaril, da bi lahko libijsko gospodarstvo propadlo, pri tem pa je Francijo, ZDA in Italijo zaprosil za posojila v višini od dveh do treh milijard evrov.
Italija sicer gosti predstavnike 22 držav, združenih v konec marca oblikovani kontaktni skupini, pa tudi šestih mednarodnih institucij, med njimi EU, Nata in Organizacije islamske konference, ter šestih opazovalk, kot sta Afriška unija in Svetovna banka.
Frattini je tudi pozval mednarodno skupnost, naj vzpostavi dvostranske odnose s prehodnim narodnim svetom, ki ima sedež v Bengaziju. "To bo okrepilo naše partnerje v Bengaziju in povečalo pritisk na libijski režim," je dodal. Prehodni svet so doslej priznale Italija, Francija in Katar, ki sopredseduje srečanju.
Kot je še poudaril Frattini, v Libiji ne poteka državljanska vojna, temveč upor libijskega ljudstva proti agresiji režima voditelja Moamerja Gadafija. "Cilj kontaktne skupine ni nadomestiti libijskega ljudstva pri določanju njegove prihodnosti. Skupina združuje države s posebno zavestjo mednarodne odgovornosti, ki želi ljudstvo podpreti pri prehodu v novo Libijo," je dodal.
Je pa Frattini tudi poudaril, da je namen sestanka kontaktne skupine tudi čim prej "preiti iz vojaške v politično fazo" mednarodne operacije v Libiji. "Cilj je Gadafijev režim prisiliti k odhodu s kombinacijo vojaške akcije za zaščito civilistov in pomoči upornikom."
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle, čigar država ne sodeluje v Natovi vojaški operaciji v Libiji, je medtem izpostavil predvsem pomen politične rešitve konflikta v Libiji, vodja francoske diplomacije Alain Juppe pa je izrazil upanje, da konflikt ne bo trajal "več kot nekaj tednov, največ nekaj mesecev".