Četrtek, 23. 2. 2023, 12.53
1 leto, 11 mesecev
Komisija prepovedala uporabo TikToka svojim uslužbencem
Pristojni direktorat Evropske komisije je danes uslužbence te institucije pozval, naj s svojih službenih in osebnih naprav odstranijo aplikacijo TikTok. Komisija se je za to odločila zaradi pomislekov glede varnosti podatkov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je poročal portal Euractiv, so zahtevo za odstranitev aplikacije TikTok, ki je v kitajski lasti, danes zjutraj poslali uradnikom komisije po elektronski pošti.
"Za zaščito podatkov in povečanje njene kibernetske varnosti se je pristojni operativni organ znotraj komisije odločil začasno ukiniti aplikacijo TikTok na poslovnih in osebnih napravah, vključenih v mobilne storitve komisije," vsebino sporočila povzema Euractiv.
Uslužbence so pozvali, naj to storijo čim prej oz. najkasneje do 15. marca. Tistim, ki tega ne bodo naredili, bodo onemogočili uporabo službene e-pošte in aplikacije Skype.
Ukrep namenjen zaščiti komisije pred kibernetskimi grožnjami
Tiskovna predstavnica komisije Sonja Gospodinova je na redni novinarski konferenci pojasnila, da so se za ta ukrep odločili, da bi povečali kibernetsko varnost komisije. "Ukrep je namenjen zaščiti komisije pred kibernetskimi grožnjami," je povedala in dodala, da gre za začasen ukrep.
TikTok je sicer prva aplikacija, katere uporabo je komisija prepovedala svojim uslužbencem, so še povedali v Bruslju.
V družbi v kitajski lasti so v odzivu izrazili razočaranje nad odločitvijo komisije. "Razočarani smo nad to odločitvijo, za katero verjamemo, da je napačna in temelji na povsem napačnih predstavah," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal tiskovni predstavnik podjetja.
Minuli mesec se je izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew srečal s pristojnimi evropskimi uradniki v Bruslju, ki so pozvali, naj zagotovi varnost podatkov evropskih uporabnikov. Ta je dejal, da v Evropi ustanavljajo centre za lokalno hrambo podatkov, in obljubil, da bodo omejili dostop zaposlenih do teh podatkov.
Prepoved uporabe TikToka na napravah uradnikov na državni in zvezni ravni so nedavno sprejeli v ZDA. Čeprav njihovem zgledu uradno ni sledila nobena evropska država, pa naj bi uporabo kitajske aplikacije odsvetovali tudi nizozemskim vladnim uradnikom.
TikTok je novembra lani priznal, da je na sedežu podjetja mogoče dostopati do osebnih podatkov uporabnikov po vsem svetu. Priznanje je sledilo razkritju ameriške revije Forbes, da naj bi se aplikacija uporabljala za vohunjenje za novinarji.
3