Ponedeljek, 18. 12. 2023, 13.49
11 mesecev, 1 teden
Kmetje zavzeli Berlin: Če nam vlada ne bo prisluhnila, januarja sledijo veliki upori #video
Nemški kmetje so se danes pod sloganom Preveč je preveč s traktorji zbrali pred Brandenburškimi vrati v Berlinu, kjer protestirajo proti vladnim načrtom za odpravo davčnih olajšav v kmetijstvu. Nemška vlada namerava odpraviti trenutne subvencije za dizelsko gorivo in oprostitev davka na motorna vozila, kar bi močno finančno prizadelo kmete.
Kmetje so regionalna združenja pozvali, naj proteste organizirajo tudi zunaj prestolnice in s tem pomagajo poslati "prvi jasen signal" koalicijski vladi, naj opusti varčevalne načrte, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Če nam vlada ne bo prisluhnila, bodo januarja sledili veliki upori. S tem se ne bomo sprijaznili," je za dpa dejal vodja združenja nemških kmetov DBV Joachim Rukwied.
Po ocenah združenja bo kmetijstvo izgubilo skoraj milijardo evrov, če kmetje ne bodo več mogli zahtevati delnega povračila davka na nafto in bodo morali plačevati davek na kmetijska in gozdarska vozila.
Vlada je načrt utemeljila z zmanjšanjem podnebju škodljivih subvencij, s čimer želi zakrpati luknjo v proračunu za prihodnje leto, ki je nastala po odločitvi ustavnega sodišča, da vlada neporabljenih sredstev za lajšanje krize ob pandemiji covid-19 ne sme preusmeriti za financiranje ukrepov za boj proti podnebnim spremembam v okviru zelenega prehoda.
Protesta se je udeležil tudi kmetijski minister Cen Özdemir, član Zelene stranke, ki je po navedbah spletnega portala abcnews za televizijo ARD dejal, da kmetje nimajo alternative za dizel. Kot je dejal, se zaveda, da je treba varčevati, a ne na plečih ljudi. "Kmetje pa so tisti, ki nas oskrbujejo s hrano. Ta zmanjšanja preobremenjujejo sektor," je dejal.
Finančni minister se je pripravljen pogovarjati
Finančni minister Christian Lindner iz liberalne FDP naj bi nakazal pripravljenost na pogovore. "Odprt sem za alternative," je v soboto po navedbah dpa dejal nemškim medijem.
Po podatkih industrije so se zaslužki v kmetijstvu v zadnjem obdobju izboljšali. V finančnem letu 2022/23, ki se je končalo junija, se je povprečni dobiček kmetij dvignil na rekordno raven 115.400 evrov, kar je 45-odstotno povečanje glede na leto prej. Vendar pa je pocenitev žita, oljnic in mleka zmanjšala marže.
Konec leta 2019 je na tisoče kmetov iz vse Nemčije prav tako protestiralo pred Brandenburškimi vrati. Takrat so zahtevali večjo vlogo pri novih predpisih o okolju in dobrobiti živali.