Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 9. 2023,
7.57

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,80

Natisni članek

Natisni članek

protiofenziva okupacija vojna Rusija Ukrajina

Torek, 12. 9. 2023, 7.57

1 leto, 3 mesece

566. DAN VOJNE V UKRAJINI

Kakšno orožje bi lahko Severna Koreja prodala Rusiji?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,80
Kim Džong-un | Foto Reuters

Foto: Reuters

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je s svojim oklepnim vlakom že prispel v Rusijo, kjer se bo srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Vlak iz Severne Koreje je mejo prečkal v ruski regiji Primorsko na skrajnem vzhodu države, so poročale ruske tiskovne agencije. Na poti ga spremljajo najvišji vladni uradniki, tudi vidni vojaški člani vladajoče stranke, vključno z direktorjem oddelka za industrijo vojaške opreme Džo Čun Rjongom. Ameriški strokovnjak za Severno Korejo meni, da prisotnost Džo Čun Rjonga kaže na to, da bo obisk v Vladivostoku osredotočen na sodelovanje v vojaški industriji in varnostna vprašanja. Iz Donecka medtem poročajo, da sta v ruskem obstreljevanju bila ubita dva starejša človeka, trije pa ranjeni.

Pomembnejši dogodki

20.48 Putin sovjetski invaziji na Madžarsko in Češkoslovaško označil za napako

17.46 Poljska namerava podaljšati omejitve uvoza ukrajinskega žita
15.56 Rusi napadli regijo Doneck, poročajo o žrtvah 
11.59 Kakšno orožje bi lahko Severna Koreja prodala Rusiji?
11.24 Putin se bo s Kim Džong Unom srečal v prihodnjih dneh 
11.02 Zelenski vložil veto na zakon o prijavi premoženja. "Ukrepati je treba takoj!"    
9.07 Kremelj: Moskve in Pjongjanga ameriška opozorila ne zanimajo
7.26 Kim je v Rusijo pripotoval s predstavniki vojaške industrije

20.48 Putin sovjetski invaziji na Madžarsko in Češkoslovaško označil za napako

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v dolgem govoru na gospodarskem forumu v Vladivostoku med drugim dejal, da je bilo vojaško posredovanje Sovjetske zveze proti Madžarski leta 1956 in proti Češkoslovaški leta 1968 napačno ravnanje, ki je privedlo zgolj do dodatnih napetosti v odnosih med državami.

Moderator je Putina vprašal, kako bi odgovoril tistim, ki trdijo, da se je Sovjetska zveza vedla kot kolonialna sila, ko je leta 1968 poslala tanke v Prago in leta 1956 v Budimpešto, potem ko so v obeh mestih potekali množični protesti z zahtevami po večji svobodi.

"Že dolgo nazaj smo priznali, da je bil ta del sovjetske politike napačen in je povzročil le napetosti v odnosih. V zunanji politiki ne smemo početi ničesar, kar je v neposrednem nasprotju z interesi drugih narodov," je dejal Putin.

Opozoril je, da danes države na Zahodu, predvsem ZDA, delajo enake napake, kot jih je takrat Sovjetska zveza. "Pritiskajo na svoje zaveznike, tako imenovane partnerje. Nimajo prijateljev, imajo zgolj interese. To je nadaljevanje dobro znane britanske formule," je še dodal ruski predsednik.

17.46 Poljska namerava podaljšati omejitve uvoza ukrajinskega žita

Poljska vlada se je danes odločila, da bo enostransko podaljšala omejitve uvoza ukrajinskega žita, tudi če se EU za podaljšanje ne bi odločila. Poljska je prav tako znova pozvala Bruselj, naj podaljša omejitve, ki se sicer iztečejo 15. septembra. Ukrajinski premier Denis Šmihal je medtem opozoril, da Kijev razmišlja o pravnih protiukrepih.

"Ne glede na nadaljnjo odločitev Evropske komisije po tem datumu ne bomo odprli meje za ukrajinsko žito. Če Bruselj ne bo ohranil embarga, bomo te ukrepe uvedli sami. Interesi poljskega podeželja so za nas najpomembnejši," je poljska vlada zapisala v izjavi.

Poljska je prav tako znova pozvala EU, naj podaljša omejitve uvoza ukrajinskega žita, in dodala, da bodo poljske omejitve veljale, "dokler ne bodo urejeni kmetijski odnosi med Poljsko in Ukrajino", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Evropska komisija je omejitve uvoza ukrajinskega žita v pet držav članic uvedla že v začetku maja in jih nato v začetku junija podaljšala do 15. septembra. Uvoz pšenice, koruze, oljne ogrščice in sončničnih semen je v skladu s tem dovoljen v vse članice EU, razen Poljsko, Madžarsko, Slovaško, Bolgarijo in Romunijo. V teh pet članic je mogoče žito uvoziti, samo če je namenjeno tranzitu v druge članice Unije ali tretje države.

Bruselj je uvoz omejil, potem ko so se ukrajinske sosede zaradi prevelikih količin uvoženega ukrajinskega žita, za katero je EU junija lani odpravila carine, znašle v težavah. Prišlo je do kopičenja zalog, zaradi česar je na trgu pristalo veliko žita po tako nizkih cenah, da so izkrivljale tržne razmere.

Vprašanje omejitve uvoza ukrajinskega žita je trenutno še posebej občutljivo na Poljskem, kjer bodo prihodnji mesec parlamentarne volitve. Vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) ima namreč močno podporo v podeželskih regijah. "Vsem kmetom želim zagotoviti, da bomo branili njihove interese," je na seji vlade dejal predsednik vlade Mateusz Morawiecki.

Vprašanje uvoza žita pa je sprožilo tudi diplomatski spor med sosedama. Ukrajinski premier Denis Šmihal je danes opozoril, da Kijev razmišlja o pravnih ukrepih proti odločitvam Varšave.

"Nimamo namena škodovati poljskim kmetom. Toda v primeru kršitve trgovinskega prava v interesu političnega populizma pred volitvami se bo Ukrajina prisiljena obrniti na arbitražo Svetovne trgovinske organizacije, da bi dobila odškodnino zaradi kršitve norm splošnega sporazuma o trgovini in carinah," je dejal.

15.56 Rusi napadli regijo Doneck, poročajo o žrtvah 

V ruskem obstreljevanju vzhodne ukrajinske regije Doneck sta bila ubita dva starejša človeka, trije pa ranjeni.

Generalno tožilstvo je sporočilo, da sta bila 84-letna ženska in 71-letni moški ubita, ko je ruska granata zadela njuno hišo v mestu Krasnohorivka. Še ena 70-letna ženska, za katero urad pravi, da je živela s 84-letno žensko in 71-letnim moškim in jima pomagala pri gospodinjstvu, je bila hospitalizirana zaradi opeklin in pretresa možganov.

11.59 Kakšno orožje bi lahko Severna Koreja prodala Rusiji?

V javnosti odmevajo ugibanja, da bo eno od redkih srečanj med Vladimirjem Putinom in Kim Džong Unom vključevalo pogovore o morebitnem poslu z orožjem.

Kakšno orožje pa bi lahko Severna Koreja prodala Rusiji?

Profesor Michael Clarke, obrambni in varnostni analitik ter nekdanji generalni direktor Royal United Services Institute, pravi, da Moskva potrebuje topniške granate, saj jih uničuje hitreje, kot jih je mogoče proizvajati.

Dejal je, da bi Rusija, če bi povečala svojo predvojno raven proizvodnje, lahko izdelala milijon granat na leto, vendar jih njena vojska med vojno porabi od šest do sedem milijonov na leto.

"Ne morejo proizvesti dovolj ohišij, da bi pokrili svoje potrebe. Rusi so to vojno začeli z, kot smo mislili, zalogami v višini približno 20 milijonov granat, tako da so zdaj globoko v teh zalogah."

Topniške granate iz Severne Koreje v Rusijo v zameno za rusko žito in nafto se morda zdijo "naravna trgovina", pravi profesor Clarke, vendar dodaja, da bo Severno Korejo zanimala tehnologija za razvoj orožja.

Moskovska dopisnica Sky News Diana Magnay pravi, da bi bil za Rusijo velik premik, če bi razvila trgovinske vezi s Severno Korejo, saj sta v preteklosti državi imeli zelo malo stikov.

"Odvisno je tudi od tega, kaj ima Kitajska povedati o tem, če se Putin odloči, da bo začel kupovati orožje od Severne Koreje."

11.24 Putin se bo s Kim Džong Unom srečal v prihodnjih dneh

Vladimir Putin in severnokorejski voditelj Kim Džong Un se bosta srečala v prihodnjih dneh, je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, ki ostaja zadržan glede podrobnosti.

Prav tako je dejal, da tiskovne konference ob koncu sestanka ne bo, navaja ruska tiskovna agencija Interfax.

"To je stvar pogajanj med delegacijama, ki ju vodita voditelja obeh držav. Potekala bo tudi komunikacija ena na ena. Uradna večerja v čast Kim Džong Una bo v Putinovem imenu," je še dejal. 

Na pogovorih bo sodeloval tudi ruski obrambni minister Sergej Šojgu, poroča Interfax.

11.02 Zelenski vložil veto na zakon o prijavi premoženja. "Ukrepati je treba takoj!"    

V Ukrajini je Volodimir Zelenski vložil veto na zakon, ki bi javnim uradnikom odložil obvezno prijavo njihovega premoženja.

Predsednik, ki se ukvarja z vrsto obtožb o korupciji v svoji vladi in vojski, pravi, da bi morale biti izjave podane takoj.

Parlament je prejšnji teden glasoval o ponovni vzpostavitvi pravil za boj proti podkupovanju, ki je bil prekinjen zaradi varnostnih pomislekov po ruski invaziji leta 2022, vendar so z vrzeljo v zakonu omogočili, da razkritja premoženja še eno leto ostanejo zaprta za javnost.

V objavi na družbenem omrežju je Zelenski dejal: "Razlog je jasen: izjave o premoženju je treba v celoti razkriti. Takoj zdaj, ne čez eno leto."

Javna peticija, ki poziva Zelenskega, naj vloži veto na spremenjeni ukrep, je zbrala več deset tisoč podpisov oziroma daleč več od 25 tisoč, potrebnih za obravnavo.

9.07 Kremelj: Moskve in Pjongjanga ameriška opozorila ne zanimajo

Rusije in Severne Koreje izjave ZDA ne zanimajo, je v torek za ruske tiskovne agencije dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, ko je komentiral opozorila Washingtona glede severnokorejske prodaje orožja Rusiji.

"Kot veste, so nam v odnosih z našimi sosedami, vključno s Severno Korejo, pomembni interesi naših dveh držav, ne opozorila Washingtona," je po poročanju ruskih agencij dejal Peskov. "Osredotočili se bomo na interese naših dveh držav," je dodal.

Ameriški uradniki, ki so govorili o možnosti obiska, so povedali, da pogajanja Rusije in Severne Koreje o orožju aktivno napredujejo ter da bosta Kim in Putin verjetno razpravljala o prodaji orožja Rusiji za vojno v Ukrajini.

7.26 Kim je v Rusijo pripotoval s predstavniki vojaške industrije

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je iz Pjongjanga v Rusijo pripotoval z zasebnim vlakom, poročajo državni mediji. Z objavljenih fotografij je razvidno, da je najverjetneje potoval v spremstvu najvišjih predstavnikov vojaške industrije, diplomatov in vojaških poveljnikov.

Kim je svojo pot z vlakom na srečanje s predsednikom Vladimirjem Putinom začel v nedeljo, poroča državna tiskovna agencija KCNA.

Ameriški uradniki, ki so prvi govorili o možnosti takšnega obiska, menijo, da bo ena od tem pogovora verjetno dogovor, po katerem bo Severna Koreja Rusiji dobavila orožje za vojno v Ukrajini.

Kot je poročala KCNA, so Kima spremljali najvišji vladni uradniki, vključno z vojaškim osebjem.

V delegaciji so vidni vojaški člani vladajoče stranke, vključno z direktorjem oddelka za industrijo vojaške opreme Džo Čun Rjongom, sestava delegacije pa po mnenju analitikov nakazuje, da bo obisk osredotočen predvsem na sodelovanje v vojaški industriji in varnostna vprašanja.

"Prisotnost Džo Čun Rjonga nakazuje, da bosta Severna Koreja in Rusija sklenili nekakšen dogovor o nakupu vojaške opreme," je dejal Michael Madden, strokovnjak za Severno Korejo pri centru Stimson v Washingtonu.

Fotografije, ki so jih objavili državni mediji, prikazujejo vojaško častno stražo in množice, ki mahajo z rožami in zastavami, medtem ko se Kim vkrcava na temnozeleni vlak, ki naj bi bil blindiran in ima drugo specializirano opremo.

Po videoizjavi, ki jo je objavil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, bodo glavna tema srečanja Kima in Putina odnosi med sosednjima državama. "Še naprej bomo krepili naše prijateljstvo," je dejal.

Tako Moskva kot Pjongjang sta zanikala prejšnje obtožbe ZDA, da sta sklenila dogovore o orožju, obe državi pa sta dejali, da bosta okrepili obrambne vezi.

slovenska odbojkarska reprezentanca : Ukrajina, evropsko prvenstvo, četrtfinale
Sportal Slovenci prek Ukrajine v boj za odličja! V Rim potujejo tudi olimpijski prvaki.
Kim Jong Un, Vladimir Putin
Novice Kim Jong-un na poti k Putinu
Kijev, napad, droni, eksplozije, Ukrajina
Novice "Napredujemo, a Rusi so močni, imajo več ljudi in orožja"
Ne spreglejte