Torek, 26. 4. 2016, 17.21
7 let, 1 mesec
Kako so Francozi Nemcem in Japoncem odškrtnili milijarde in nekaj tisoč delovnih mest
Francoski ladjar DCNS v večinski državni lasti je dobil 34 milijard evrov vreden posel gradnje 12 podmornic za avstralsko vojsko. Na mednarodnem razpisu je premagal nemški Thyssenkroup in japonski konzorcij na čelu s podjetjem Mitsubishi Heavy Industries.
"Z Avstralijo smo se poročili za 50 let," je o poslu, ki predvideva splavitev prve podmornice leta 2027, program pa naj bi trajal vse do leta 2085, za radio Europe 1 povedal francoski obrambni minister Jean-Yves Le Drian.
Čeprav je vrednost posla 34 milijard evrov, pa bo Francija od posla pravzaprav dobila okrog osem milijard evrov. Proizvodnja podmornic bo namreč na zahtevo avstralske vlade potekala v pristanišču petega največjega avstralskega mesta Adelaide v Južni Avstraliji. Vseeno pa posel v Franciji ustvarja štiri tisoč delovnih mest v DCSN – ta danes zaposluje 13 tisoč ljudi – in pri njegovih 200 pogodbenih izvajalcev v prihodnjih šestih letih. Novih zaposlitev se nadejajo predvsem v severozahodnem delu države (v mestih Cherbourg, Brest, Lorient in Nantes).
Take podmornice izdeluje DCSN
DCSN bo za Avstralce izdelal novo različico dizelsko-električnega jedrskega plovila Barracuda, katerega predstavitev si lahko ogledate v videu.
Novo plovilo naj bi sledilo leta 2014 predstavljenemu modelu SMX Ocean. Predstavitev tega si lahko ogledate v spodnjem videu.
Užaljeni Japonci zahtevajo pojasnila
Za gradnjo avstralskih podmornic sta se sicer potegovala tudi nemški ThyssenKrupp in japonski konzorcij, ki je vključeval japonski industrijski konglomerat Mitsubishi Heavy Industries.
Oba neuspela ponudnika sta danes že sporočila, da sta razočarana nad izidom, japonska vlada pa je napovedala tudi, da bo od avstralskih kolegov zahtevala pojasnila. Japonski premier Shinzo Abe je namreč s prejšnjim avstralskim premierjem Tonyjem Abbottom, ki je septembra lani odstopil, že leta 2014 podpisal dogovor o sodelovanju na področju proizvodnje podmornic, zato se je v medijih vse do začetka lanskega leta ugibalo, ali je posel že oddan. Avstralska vlada je nato v začetku lanskega leta zatrdila, da se pogaja tudi z drugimi potencialnimi ponudniki.
Abejevo vlado naj bi o neuspehu obvestili že pred dnevi, včeraj pa je avstralski premier Malcom Turnbull poklical francoskega predsednika Francoisa Hollanda in mu sporočil dobro novico. Zakaj so izbrali Francoze? Nemci naj bi imeli premalo izkušenj z gradnjo podmornic takšnih dimenzij, Japoncem pa naj bi se Avstralija odrekla, ker ni želela razburiti pomembne trgovinske partnerice Kitajske.
Zakaj Avstralija potrebuje podmornice?
Z 12 novimi podmornicami bo Avstralija podvojila trenutno velikost zastarele podmorniške flote. Nove podmornice bodo sčasoma zamenjale staro floto, ki je v uporabi od 90. let.
Kot na spletni strani navaja avstralsko združenje obrambne industrije, so podmornice namenjene varovanju pomorskega prometa, saj gospodarstvo dežele tam spodaj kar 90 odstotkov blagovnih tokov opravi prek pomorskih poti.
Kot piše francoski Les Echos, pa Avstralija floto krepi tudi zaradi naraščajoče moči Kitajske, katere osvajalska taktika z gradnjo umetnih otokov v Južnem kitajskem morju skrbi države v regiji. V začetku leta je na primer Kitajska na otoku Woody v Južnokitajskem morju, zaradi katerega so sicer v ozemeljskem sporu z Vietnamci, postavila rakete zemlja-zrak.