Četrtek, 3. 4. 2014, 16.09
8 let, 7 mesecev
Kako se Madžarska postavlja na noge
To nedeljo bodo na Madžarskem parlamentarne volitve. Zmaga se nasmiha desnosredinski stranki Fidesz, ki jo vodi zdajšnji premier Viktor Orban in ki je bil madžarski premier tudi v letih 1998–2002.
Orbanova ustava je sporna za madžarsko opozicijo, številne nasprotnike pa je imela oziroma ima tudi v tujini, zlasti v vrstah socialistov. Tujino je skrbel tudi vzpon skrajno desne stranke Jobbik. Spomladi in poleti 2011 se je ugibalo celo o drastičnih ukrepih EU proti Madžarski, a se to ni uresničilo.
Fidesz je močno zmagal na volitvah aprila 2010 zlasti zaradi izredno velikega nezadovoljstva Madžarov nad takratno socialistično vlado. Nezadovoljstvo nad vlado se je vleklo že od volitev leta 2006.
Septembra 2006 je bil na madžarskem radiu objavljen na skrivaj posneti zaupni govor Gyurcsanyja poslancem iz vrst socialistov, v katerem je dejal, da so na volitvah zmagali le zato, ker so se lagali volivcem, in priznal, da v štirih letih svojega mandata ni naredil ničesar omembe vrednega.
Govor je na noge dvignil številne nezadovoljne Madžare, ki so se zgrnili na ulice. Madžarska je doživela najmnožičnejše proteste po letu 1989, protestniki in policisti so se večkrat tudi spopadli. Pozneje so se protesti umirili, a med Madžari je še vedno tlelo nezadovoljstvo.
Tudi v času Orbana je Madžarska zdrsnila v recesijo, in sicer v drugem četrtletju leta 2012, vendar tokratno krčenje gospodarstva ni bilo tako hudo kot v letih 2008–2009 (najhujši četrtletni padec je bil "le" 2,7-odstotni). Naša vzhodna soseda se je iz te recesije izvlekla v drugem četrtletju lanskega leta.
Na letni ravni je bil padec na Madžarskem leta 2012 1,7-odstoten, lani pa je zabeležila 1,1-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). Napovedi za prihodnost so obetavne. Kot ocenjuje Evropska komisija v svoji Zimski napovedi 2014, bo imela Madžarska letos in prihodnje leto 2,1-odstotno gospodarsko rast. Po zadnjih podatkih madžarskih statistikov je v drugem letošnjem četrtletju gospodarska rast dosegla solidnih 2,7 odstotka.
Po podatkih Svetovne banke se je namreč njen BDP na prebivalca, ki upošteva primerjavo kupne moči, med letoma 1993 in 2012 povečal za okoli 2,7-krat (s 5.998 evrov na 16.146 evrov). Precej večji skok sta imeli Slovaška in Poljska, ki sta svoje bogastvo povečali za 3,5-krat.
Kakšno je slovensko-madžarsko gospodarsko sodelovanje? Slovenija je leta 2013 iz Madžarske po podatkih Banke Slovenije uvozila za 1,04 milijarde evrov blaga, kar je več kot leto poprej, ko je uvoz znašal 999,9 milijona evrov. Več Slovenija uvaža le iz Avstrije, Nemčije in Italije. Slovenija je lani na Madžarsko izvozila za 624,6 milijona evrov blaga, predlani pa za 551,8 milijona evrov. Slovenija ima torej s svojo vzhodno sosedo trgovinski primanjkljaj. Skupaj je lani trgovinska menjava med državama dosegla skoraj 1,7 milijarde evrov.
Bolj skromno je glede tujih neposrednih naložb. Leta 2012 je imela Slovenija na Madžarskem za 15,3 milijona evrov neposrednih naložb, Madžarska pa pri nas precej več, za 72,2 milijona evrov. Najbolj znano madžarsko podjetje, ki deluje v Sloveniji, je naftno in plinsko podjetje MOL, ki je veliko podjetje tudi v evropskem merilu.