Sreda, 16. 1. 2013, 7.05
5 let, 6 mesecev
Janša pozval azerbajdžanske podjetnike k vlaganju v Slovenijo
Tudi azerbajdžanski gospodarski minister Shahin Mustafajev se je zavzel za okrepitev gospodarskega sodelovanja. Kot sta z Janezom Janšo izpostavila v uvodnih nagovorih približno 200 udeležencem konference, medsebojna menjava ne odraža velikih možnosti sodelovanja, ki jih imata obe državi. Leta 2011 je blagovna menjava na primer znašala zgolj slabih osem milijonov evrov, pa še to zgolj na račun slovenskega izvoza, medtem ko uvoza iz Azerbajdžana sploh ni bilo.
Janša je izpostavil, da je Azerbajdžan za slovensko gospodarstvo in podjetja eden od šestih najbolj perspektivnih novih trgov. "Diplomacija in druge institucije so okrepile sodelovanje in ga usmerile predvsem v pripravo potrebnih administrativnih sporazumov, za zaščito investicij in drugih, ki omogočajo, da bodo ti potenciali, ki so prisotni na trgu Azerbajdžana že nekaj časa, tudi izkoriščeni," je poudaril.
"Mislim, da od 9. januarja naprej veljajo druga pravila, tako da bodo takšni sporazumi s tretjimi državami odslej v pristojnosti zgolj EU, kar bo seveda imelo svoje dobre, pa tudi slabe strani. Dobra je, da bodo pravila pri zaščiti investicij enotna na celotnem evropskem trgu, slaba stran pa bo, da bo trajalo bistveno več časa, da se 27 držav uskladi okoli sporazuma z neko drugo državo, kot pa je zdaj trajalo, da smo se mi uskladili z Azerbajdžanom," je dejal Janša. Sporazum med Slovenijo in Azerbajdžanom je bil podpisan še pred tem datumom, zato direktiva zanj še ne bo veljala. Morata pa obe državi še izvesti postopke ratifikacije za uveljavitev tega sporazuma, je še pojasnil.
Priložnosti naj bi se odpirale predvsem na področju energetike, telekomunikacijske tehnologije, prehrambene industrije, gradbeništva in tudi turizma. Kot je dejal Janša, je Slovenija ena najbolj zanimivih turističnih destinacij v EU. Leta 2011 je sicer Slovenijo že obiskalo 13.000 azerbajdžanskih turistov. Premier je kot priložnost za slovensko gospodarstvo izpostavil tudi azerbajdžanske izkušnje v kaspijski in kavkaški regiji, ki bi jih slovenska podjetja lahko izkoristila. Sicer pa je prepričan, da bo "že ta konferenca pripomogla k novim poslom med gospodarstveniki obeh držav".
V oceni tokratnega obiska v Azerbajdžanu, kjer so ga spremljali predstavniki približno 50 slovenskih podjetij, je Janša dejal, da so bili sporazumi, ki so bili danes sklenjeni, zagotovo velik korak naprej. "Ni pa to dovolj glede na številčnost naše delegacije in trikrat večji odziv na azerbajdžanski strani," je dejal.
"Na drugi strani pa je Azerbajdžan, glede na svojo geostrateško pozicijo in težavno okolje v regiji s pametnim ravnanjem v zadnjih letih, desetletju in pol, faktor stabilnosti in ima zato tudi strateško podporo tako v evropskih kot evroatlantskih institucijah," je še izpostavil Janša in spomnil tudi na vlogo in podporo Azerbajdžana pri stabilizaciji razmer v Afganistanu.
"Imamo pa tu ta dodatek, da je pri nekaterih standardih, ki se postavljajo, treba upoštevati tudi čas. Ni mogoče zahtevati od neke države, ki ima 20 odstotkov svojega ozemlja okupiranega (v Gorskem Karabahu, op. a.), ki se je na samem začetku soočila praktično s poskusom genocida in ki je skoraj razpadla, da bo v nekaj letih dosegla standarde, za katere so nekatere evropske države potrebovale sto ali še več let," je izpostavil Janša. "Včasih se tudi spregleda dosežke, ki jih je Azerbajdžan dosegel, pa jih marsikdo ni. V Azerbajdžanu, ki je muslimanska država, so na primer ženske dobile volilno pravico leta 1918, v Švici pa leta 1971," je še dodal.