Ponedeljek, 23. 3. 2020, 11.23
4 leta, 10 mesecev
Koronavirus v Italiji
Italijanski župani norijo, grozijo in preklinjajo #video
Italija trenutno doživlja zelo hude čase, saj je v Evropi najbolj prizadeta država zaradi koronavirusa. Nekateri italijanski župani so stvari vzeli v svoje roke in na svojevrsten način pozvali meščane, naj ostanejo doma. Med pozivi ni manjkalo niti kletvic.
Vir: Twitter
Večkrat smo lahko brali, da se nekateri italijanski državljani nikakor ne držijo ukrepov, ki jih je uvedla Italija. V nekaj primerih so stvari v svoje roke vzeli kar župani določenih mest. Italijani so znani kot čustveni in takšen je bil tudi njihov odziv. V dobri veri so izrekli marsikatero sočno kletvico, se celo sami sprehajali po mestu in neposlušne krajane naganjali domov.
"Slišim, da bi nekateri radi proslavljali diplomo. Povem vam, da bom nad vas poslal policijo z orožjem," je zagrozil eden izmed njih.
"Kaj za k… Slišal sem, da si naročate frizerje na dom. Pa kdo vas bo sploh videl? " je bila še ena izmed sočnih izjav.
V Italiji okuženih že skoraj 60 tisoč ljudi in tudi skoraj pet tisoč zdravstvenih delavcev
V Italiji je trenutno okuženih že skoraj 60 tisoč ljudi, umrlo pa jih je 6.077, samo v zadnjem dnevu 601. Naši sosedje se iz dneva v dan borijo, da bi zajezili pandemijo, zato je na nek način razumljiv čustven odziv določenih županov.
Med okuženimi z novim koronavirusom je tudi 4.824 zdravstvenih delavcev, kar je devet odstotkov vseh, pri katerih so v Italiji potrdili okužbo, je sporočil italijanski inštitut za zdravje (Iss). Iz te države sicer danes poročajo o dveh novih smrtnih žrtvah med zdravniki, s čimer je za covidom-19 umrlo 19 zdravnikov, piše STA.
Narašča tudi število okuženih in smrtnih žrtev v italijanskih domovih za ostarele. Združenja upokojencev opozarjajo, da so domovi za ostarele postali tempirane bombe ter da okužba grozi več tisoč varovancem. Še posebej dramatične so razmere v domu za ostarele v Merlari v severnoitalijanski deželi Benečija (Veneto), kjer so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri vseh 73 stanovalcih, 11 med njimi jih je boj s koronavirusno boleznijo 19 že izgubilo. Obolelih zdravstvenih delavcev, zaposlenih v tem domu, ni nadomestil nihče. Župan Merlare je moral za pomoč prositi Rdeči križ.
Danes so v Italiji že drugi dan zapored zabeležili manjše število smrti.
Tudi iz drugih italijanskih dežel poročajo o številnih okuženih v domovih za ostarele. V domu v kraju Sanluri na Sardiniji so umrli štirje varovanci.
Število okuženih z novim koronavirusom se povečuje tudi v italijanskih samostanih
V samostanu v kraju Grottaferrata blizu Rima so okužbo potrdili pri 60 redovnicah, zato so oblasti samostan popolnoma izolirale. Dve okuženi redovnici sta na zdravljenju v bolnišnici. Za zdaj ni znano, kako je nastala tako množična okužba. V Rimu so množične okužbe zabeležili v še enem samostanu. Tam so konec tedna potrdili okužbo pri 19 od 21 redovnic. Po poročanju medijev izbruha v obeh ustanovah sicer najverjetneje nista povezana, piše STA.
V boju za zajezitev epidemije novega koronavirusa je Italija z današnjim dnem ustavila vso nenujno proizvodnjo in dejavnosti. Trgovine, banke, pošte in lekarne ostajajo odprte. Drastični ukrepi bodo v tretjem največjem gospodarstvu v evrskem območju v veljavi najmanj do 3. aprila.
Italijanska vlada je v nedeljo odredila tudi prepoved, da bi ljudje zapustili občino, v kateri se nahajajo. Na ta način želijo preprečiti, da bi se po zaprtju podjetij delavci vračali na svoje domove, zlasti na jug Italije, in tako širili virus. Ljudje svojo občino lahko zapustijo le iz poslovnih ali zdravstvenih razlogov, poroča STA.
A številni kljub prepovedi skušajo priti domov
Tako je policija danes zavrnila 120 ljudi, ki so želeli z milanske železniške postaje odpotovati proti jugu brez utemeljenega razloga. V kraju Villa San Giovanni na Kalabriji pa več sto avtomobilov danes čaka na trajekte proti Siciliji.
Policija si bo pri nadzorovanju upoštevanja ukrepov pomagala tudi z droni, saj so danes to odobrili pri italijanski letalski upravi. Policija bo lahko drone uporabljala do 3. aprila. Od 11. marca je policija ustavila dva milijona Italijanov, 96.000 oseb je bilo prijavljenih zaradi neupoštevanja ukrepov, med njimi tudi 2.277 lastnikov trgovin.
Prvo smrtno žrtev pa so danes potrdili tudi med zaposlenimi v evropskih institucijah. Umrl je okoli 40 let star Italijan, zaposlen kot zunanji sodelavec v informacijski službi Evropskega parlamenta. Z novim koronavirusom se je sicer do zdaj okužilo že več zaposlenih v Evropski komisiji, parlamentu in Svetu EU, med njimi glavni pogajalec Unije z Združenim kraljestvom Michel Barnier, še navaja STA.
10