Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 8. 2011,
15.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Grčija pomoč Evropska unija

Ponedeljek, 29. 8. 2011, 15.35

8 let, 8 mesecev

Finski in nemški minister optimistična glede dogovora o zavarovanju pomoči Grčiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Helsinkih sta se srečala finski in nemški minister za evropske zadeve Alexander Stubb in Werner Hoyer.

Strinjala sta se, da se da dogovor glede finske zahteve o zavarovanju njenega prispevka v okviru drugega svežnja pomoči močno zadolženi Grčiji doseči pravočasno oz. tako, da zastavljena časovnica novega reševanja Aten ne bo ogrožena. "Držali se bomo zastavljenega urnika" Finska se zaveda, da je zelo pomembno, da postopki glede potrditve novega reševalnega paketa Grčiji tečejo tako, kot je bilo zastavljeno, je zatrdil Stubb. "Držali se bomo zastavljenega urnika," je potrdil tudi Hoyer. "Sem zelo optimističen," je dodal. Nemški minister je izrazil tudi razumevanje za finsko vztrajanje pri zavarovanju, ki je posledica vse večjega nasprotovanja finske javnosti sodelovanju Helsinkov pri reševanju Aten. Prav takšno vzdušje je na Finskem prineslo tudi aprilski volilni uspeh evroskeptične stranke Pravi Finci.

"Poiskati moramo rešitev, ki bo ustrezna za vse"

Ob tem pa je Hoyer opozoril, da se s pritiski domače javnosti soočajo tudi druge države območja evra in da si zavarovanja za svoj prispevek v reševalnem paketu želijo vsi sodelujoči. "Poiskati moramo rešitev, ki bo ustrezna za vse," je poudaril.

"EU najbolje deluje takrat, ko je pritisnjena ob zid" Po Stubbovih besedah Finska pričakuje, da bo po dvostranskem dogovoru z Grčijo, doseženem 16. avgusta, skupaj z državami iz območja evra dosegla "kreativno rešitev". "EU najbolje deluje takrat, ko je pritisnjena ob zid in ji trg diha za vrat," je prepričan.

Dogovor Helsinkov in Aten naletel na nasprotovanje Dogovor Helsinkov in Aten o vplačilu več sto milijonov evrov na poseben finski državni račun, s čimer naj bi Finska zavarovala svoj prispevek v okviru dodatne pomoči Grčiji, je namreč naletel na nasprotovanje Nemčije, Avstrije, Nizozemske, Slovaške in tudi Slovenije, ki zahtevajo enake pogoje za vse sodelujoče.

Finska vlada je nato sporočila, da se je pripravljena pogajati o pogojih dogovora, da pa bo vztrajala pri 20-odstotnem finančnem zavarovanju.

Juncker je optimističen Tudi šef evroskupine Jean-Claude Juncker je bil v razpravi z evropskimi poslanci v Bruslju optimističen, da težave zaradi vztrajanja Finske pri zavarovanju njenih posojil Grčiji ne bodo preprečile izvedbe dogovora o drugi pomoči Grčiji, doseženega julija.

Kritičen do Finske Juncker je bil sicer precej oster do Finske. Poudaril je, da mu takšni dvostranski dogovori niso všeč, in dejal, da druge vlade v območju evra nanj ne bodo pristale. "Iščemo drugačno rešitev, ki bo zadovoljila vse članice območja evra," je povedal in ocenil, da je rešitev blizu.

Finsko drugo posojilo Grčiji vredno 159 mrd evrov Finski prispevek naj bi sicer v okviru drugega reševalnega paketa znašal 159 milijard evrov, kar predstavlja dva odstotka celotne vrednosti svežnja.

Ne spreglejte