Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
9. 7. 2023,
16.08

Osveženo pred

1 leto, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25

Natisni članek

Natisni članek

Ursula von der Leyen podpis trgovinski sporazum Nova Zelandija Evropska unija

Nedelja, 9. 7. 2023, 16.08

1 leto, 6 mesecev

EU in Nova Zelandija podpisali trgovinski sporazum

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25
Uvoz in izvoz sadja | EU je tretja največja trgovinska partnerica Nove Zelandije, ki na celino izvaža vina, sadje in meso. | Foto Shutterstock

EU je tretja največja trgovinska partnerica Nove Zelandije, ki na celino izvaža vina, sadje in meso.

Foto: Shutterstock

Evropska unija in Nova Zelandija sta danes podpisali prostotrgovinski sporazum, ki bi lahko po besedah Bruslja v desetih letih dvostransko trgovino povečal za 30 odstotkov. Sporazum, ki sta ga državi po štirih letih pogajanj sklenili junija lani, je po mnenju predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen ambiciozen.

"Gre za zelo dobro uravnotežen prostotrgovinski sporazum," je povedala von der Leynova. Sporazum bo ustvaril pomembne nove gospodarske priložnosti in bo zelo koristil obema partnericama, je prepričan tudi novozelandski premier Chris Hipkins.

Nova Zelandija izvaža vino, sadje in meso

EU je tretja največja trgovinska partnerica Nove Zelandije, ki na celino izvaža vina, sadje in meso. Dvostranska trgovina je lani znašala nekaj manj kot devet milijard evrov. Po navedbah Bruslja bi se lahko letni izvoz EU v južnopacifiško državo zdaj povečal za 4,5 milijarde evrov. Naložbe EU v Novi Zelandiji bi lahko narasle do 80 odstotkov.

"Prvič smo v trgovinski sporazum vključili zaveze glede pariškega podnebnega sporazuma," ki določa cilj omejitve globalnega segrevanja na manj kot dve stopinji Celzija, je poudarila von der Leynova.

Nova Zelandija in EU bosta sodelovali pri raziskovalnih projektih, povezanih s podnebnimi spremembami in ogljično nevtralnostjo, pa tudi na drugih področjih, kot so veliki podatki, kmetijstvo, trajnostna energija, raziskave potresov in industrijske inovacije, so še zapisali v Bruslju.

Da bi sporazum začel veljati, ga mora podpreti Evropski parlament. Sledil bo sprejem sklepa o sklenitvi sporazuma na Svetu EU. Ko bo Nova Zelandija sporočila, da je prav tako končala postopek ratifikacije, bo sporazum lahko začel veljati.

Milorad Dodik, Vladimir Putin
Novice ZDA Dodika obtožile spodkopavanja daytonskega sporazuma
Robert Golob
Novice Golob Bešiču Loredanu sam ponudil odstopno izjavo v podpis #video
Konzum
Novice Na Hrvaškem od danes omejitve dela trgovin ob nedeljah
Ne spreglejte