Torek, 22. 10. 2019, 14.00
5 let, 1 mesec
Erdogan zagrozil z obnovitvijo ofenzive v Siriji
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je zagrozil, da bo znova in še z "večjo odločnostjo" sprožil ofenzivo na severu Sirije, če se kurdski borci od tam ne bodo umaknili, kot določa dogovor, ki so ga izpogajale ZDA. Sirski predsednik Bašar al Asad pa je Erdogana danes označil za tatu. "Erdogan je tat (...) ukradel je tovarne, žito in nafto, danes pa krade ozemlje," je dejal.
Erdogan se bo s Putinom sešel le nekaj ur pred iztekom roka, ki ga je za umik z meje med Sirijo in Turčijo dobila kurdska milica YPG. V njej Ankara vidi podaljšek Kurdske delavske stranke, s katero se že desetletja bori na svojih tleh, obe pa obravnava kot teroristični organizaciji.
"Če obljube, ki so jih naši državi dale ZDA, ne bodo izpolnjene, bomo našo operacijo nadaljevali tam, kjer smo jo ustavili, in s še večjo odločnostjo," je danes sporočil Erdogan.
Potrdil je sicer tudi, da se je med 700 in 800 kurdskih borcev že umaknilo z območja od kraja Jarabulus do meje z Irakom, ki ga Turčija prav tako želi spraviti pod svoje okrilje. S tega območja naj bi se umaknilo tudi še preostalih od 1200 in do 1300 borcev.
Rusija in Turčija ključni tuji igralki v sirski vojni
Rusija, ki je ključni zaveznik sirskega predsednika Bašarja al Asada, je Turčijo po sprožitvi ofenzive pozvala, naj spoštuje ozemeljsko celovitost Sirije, kar bo Putin verjetno danes ponovil Erdoganu.
Rusija in Turčija sta ključni tuji igralki v sirski vojni. Odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da s severa Sirije umakne ameriške vojake - kar je omogočilo turško ofenzivo - je okrepila položaj Moskve. Ruske sile so prejšnji teden že zamenjale ameriške in sedaj tam podpirajo sirsko vojsko, ki so jo za pomoč zaprosili kurdski borci.
Erdogan je prejšnji teden izjavil, da ga vrnitev sirske vojske na sever države ne moti, saj da ga zanima le to, da se YPG umakne z 32 kilometrov širokega pasu ob sirsko-turški meji, kjer naj bi vzpostavili t. i. varno območje.
Sirija in Turčija si kljub temu, da sta v sirskem konfliktu na nasprotnih bregovih, prizadevata najti rešitev za njegovo končanje. V tej luči je Erdogan napovedal, da se bo s Putinom pogovarjal tudi o razmerah v Idlibu. Sirski predsednik Bašar al Asad je danes izjavil, da je poraz džihadistov v pokrajini Idlib na severozahodu države ključen za končanje osemletne vojne.
Asad: Erdogan je tat
Sirski predsednik Bašar al Asad je danes turškega predsednika Erdogana označil za tatu. "Erdogan je tat (...) ukradel je tovarne, žito in nafto, danes pa krade ozemlje," je dejal med obiskom vojaških enot v pokrajini Idlib.
Erdogan se s Francijo ne želi pogovarjati
Erdogan je danes tudi zavrnil ponedeljkov poziv francoskega predsednika Emmanuela Macrona po podaljšanju prekinitve ognja na severovzhodu Sirije. "Macron mi ni podal nobenega takega predloga. Macron se o tem večinoma pogovarja s teroristi," je dodal Erdogan, pri čemer je imel v mislih srečanje francoskega predsednika s predstavnico Sirskih demokratičnih sil (SDF), ki jih vodijo kurdski borci. Francija ni naš sogovornik," je dodal Erdogan in poudaril, da je Turčija glede Sirije v stiku z ZDA. Nezadovoljstvo pa je Erdogan danes izrazil tudi nad določenim nasprotovanjem turški ofenzivi v Siriji v Iranu. Po njegovem mnenju bi moral iranski predsednik Hasan Rohani utišati te glasove nasprotovanja.
Na zahodu Nemčije spopadi med Kurdi in Turki
V mestu Herne na zahodu Nemčije je ponoči zaradi turške ofenzive proti Kurdom izbruhnil množični pretep med kurdskimi in turškimi priseljenci, je sporočila nemška policija.
V nočnem pretepu v Herneju je bilo udeleženih okoli 60 ljudi, ki so imeli po navedbah policije pri sebi palice. Med skupinama je posredovala policija, ki je pri tem uporabila solzivec, na spletu navaja nemški časnik Welt. Lažje je bil poškodovan en človek. Policija je v povezavi s pretepom podala štiri prijave, med drugim zaradi kršenja javnega miru in telesnih poškodb.
Pretep je izbruhnil pred kavarno, ki je bila pred enim tednom poškodovana med protesti Kurdov proti turški ofenzivi na severu Sirije. Tudi tedaj so se spopadli turški in kurdski priseljenci, pri čemer je bilo poškodovanih več ljudi.
V nemški deželi Severno Porenje-Vestfalija so sicer pripadniki kurdske skupnosti pripravili že več protestov proti sirski ofenzivi proti Kurdom, ki se je začela pred dvema tednoma. Ob robu protestov so se protestniki že večkrat spopadli s pripadniki turške skupnosti. Sobotni protest v Kölnu je medtem minil mirno.