Torek, 10. 2. 2015, 13.09
8 let, 7 mesecev
Države, ki zahtevajo največ izbrisov tvitov
Twitter vsak mesec uporablja 288 milijonov ljudi in tega se zavedajo tudi vlade. Te so po poročilu, ki ga je izdalo podjetje Twitter, lani za 84 odstotkov povečale število zahtev po izbrisu določenih tvitov.
Twitter že tri leta izdaja letna poročila o transparentnosti. V letošnjem poročilu so bili presenečeni nad povečanjem zahtev vlad, da se s Twitterja izbriše določena vsebina. Največ zahtev jim je lani posredovala Turčija, skupno 477, sledita ji Rusija z 91 zahtevami in Nemčija s 43. Skupno je bilo izbrisanih 85 računov in 1.982 tvitov.
Vsebina, ki moti vlade posameznih držav, je različna. Iz Brazilije so recimo prejeli 27 zahtev za izbris, od tega jih je bilo kar 18 povezanih z volitvami oktobra lani. Z Nizozemske so prejeli 14 zahtev, ki jih je izdal nizozemski urad za preprečevanje internetne diskriminacije Meldpunt Discriminate Internet. Vse zahteve so se nanašale na tvite z nelegalno diskriminacijo. Tudi v Nemčiji se večina zahtev za izbris navezuje na diskriminacijo, poleg tega pa še na uporabo prepovedanih simbolov, en primer pa je bil povezan s poslovnim obrekovanjem.
Pri Twitterju povečano število ruskih zahtev pripisujejo ruskemu zakonu številka 398, ki ruskim oblastem dovoljuje omejevanje internetnih vsebin, ki so "ekstremistične" ali vodijo k "množičnemu uporu". Pri Twitterju so zatrdili, da so zavrnili kar nekaj zahtev ruske vlade, da utišajo znane kritike ruske oblasti, prav tako pa so zavrnili tudi zahteve po omejevanju svobode govora v zvezi z mirnimi protesti v Ukrajini.
Pri Twitterju zagotavljajo, da so sodne pritožbe vložili za 70 odstotkov turških zahtev za izbris vsebin, predvsem tam, kjer menijo, da bi zahteva za izbris vplivala na svobodo govora. Na turških sodiščih so upoštevali manj kot pet odstotkov njihovih pritožb.
"Poročilo osvetljuje zahteve vlad v zvezi z vsebinami na Twitterju. Objava poročila in objavljanje zahtev vlad je preprosto edina prava stvar, ki jo lahko naredimo, še posebej v času, ko se povečuje zaskrbljenost zaradi povečanega nadzorovanja oblasti," je v poročilu zapisal Jeremy Kessel, vodja Twitterjevega oddelka za globalne pravne zadeve.