Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 8. 2014,
15.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

gospodarstvo zdravje

Petek, 22. 8. 2014, 15.24

8 let, 7 mesecev

Coca-Cola išče druge mehurčke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Coca-Cola se sooča z zgodovinskim izzivom. Prvič v 15 letih je upadla njihova količina prodanih gaziranih pijač. Zavedanje o škodljivosti pijač velikana sili v kreativno širjenje ponudbe.

Kljub uspehu izzivi Kokakola je bržkone najbolj popularna gazirana pijača na svetu. Ne glede na to je le ena od okoli 3.500 pijač v sklopu več kot 500 blagovnih znamk, ki jih upravlja legendarno podjetje iz Atlante. Statistike kažejo, da njihovi izdelki tvorijo kar 3,1 odstotka vseh popitih pijač na svetu, z izjemo vode (a ne čisto, ker Coca-Cola na nekaterih trgih zastopa tudi vodo Evian). Raznolikost Coca-Colinih pijač je tolikšna, da če bi želeli preizkusiti vse, bi morali ob vsakodnevni variaciji to početi kar devet let. A kljub skoraj nepredstavljivim statistikam se podjetje sooča z več izzivi.

Ogromni prihodki, a vse večje zavedanje Potrošniki so se ob vse intenzivnejšem boju raziskovalcev in zdravnikov začeli zavedati, da kokakola (seveda enako velja tudi za pepsi in druge sorodne izdelke) ni ravno zdravju koristna. Posebej delež sladkorja je raziskovalcem omogočil precej preprosto dokazovanje, da pitje teh pijač neizogibno vodi v debelost. Rast Coca-Colinih prihodkov je bila tako v zadnjih letih usmerjena predvsem na razvijajoče se trge. Ti sicer letno znašajo dobrih 26 milijard evrov. Če bi bila Coca-Cola država, bi imela 84. največje gospodarstvo, pred Kostariko.

Mehičani zasvojeni s kokakolo Povezava med uživanjem gaziranih pijač in debelostjo pa ni ostala zgolj domena akademikov, obsedenih z zdravjem. Samo pogled na porabo kokakole in (ob tem) na delež pretežkega prebivalstva po državah kaže jasno sliko. Mehika ima praktično tretjino odraslih prebivalcev v kategoriji nesrečnikov s prekomerno telesno težo. A krivec ni chilli con carne. Mehičani namreč letno zaužijejo v povprečju 163 litrov gaziranih pijač po osebi, od tega 70 litrov kokakole. Povedano drugače - 728 2,5-decilitrskih stekleničk oziroma dve na dan. V sosednji Avstriji je številka trikrat nižja.

Iz dežja pod kap V ZDA se domači trg kokakole v kontekstu porabe premika navzdol, saj so se tudi tam začeli zavedati njene škodljivosti. Te spijejo praktično polovico manj od Mehičanov. Coca-Cola zato išče nove rešitve za reanimacijo prodaje. Nedavno so tako za skoraj 2 milijardi evrov zavzeli 17-odstotni delež v Monster Energy - izdelovalcu energijskih pijač. Medtem ko ima poteza morda poslovni smisel, ga pitje energijske pijače namesto kokakole gotovo nima.

Ne spreglejte