Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 7. 2013,
14.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

vlada Evropska unija

Sreda, 24. 7. 2013, 14.14

8 let, 7 mesecev

Bolgari prosijo Evropo: Pomagajte nam

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Prebivalci najrevnejše članice Evropske unije na ulicah zahtevajo padec vlade, že prejšnji teden pa so pozvali Bruselj, naj pomaga urediti razmere v državi.

Mafija, mafija, spravi se ven," so ponoči pred parlamentom v Sofiji vzklikale množice jeznih in razočaranih Bolgarov. Ni naključje, da prav pred parlamentom, pred njim so namreč Bolgari rušili vlade že v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, pa tudi februarja letos so na tak način vrgli desnosredinsko vlado premierja Bojka Borisova. Očitali so ji korupcijo in jo krivili za drage račune za elektriko.

Korupcijo, zlorabo moči in položajev Bolgari očitajo levi vladni koaliciji premierja Plamena Orešarskega, ki je nastala po majskih predčasnih volitvah. Orešarski zavrača vse pozive protestnikov po odstopu.

"Jasno je, da so hoteli biti samo pri koritu," so prepričani protestniki o pisani vladni koaliciji socialistov, nacionalistov in turške stranke. Sodu je izbila dno premierjeva odločitev, da na mesto predsednika za nacionalno varnost postavi bolgarskega medijskega magnata Deljana Pejevskega, človeka, ki mu očitajo kriminalno preteklost.

Tako ne gre več Slovenka Eva Šprager, ki živi v Sofiji, pravi: "To je bilo glede na vse probleme, ki so se nakopičili, pričakovati." Eva v Bolgariji že dolgo poučuje slovenski jezik in je zelo vpeta v bolgarski vsakdan: "Predvsem korupcija in podkupovanje sta precej razširjenja, za vsako stvar potrebuješ zveze, če hočeš kaj urediti."

Bolgarska mafija Korupcija in organiziran kriminal sta bila očitna težava balkanske države, še preden je postala članica Evropske unije. Javna skrivnost je bila, da je Bruselj zamižal na obe očesi, ko je Bolgarijo in Romunijo leta 2007 spustil v povezavo. Ker bolgarska vlada v zvezi s tema dvema težavama po vstopu v Unijo ni naredila nič, je Bruselj že leta 2008 Sofiji zamrznil pomoč v vrednosti na stotine milijonov evrov, Nemčija pa je leta 2010 celo blokirala vstop države v schengenski prostor.

"Moje simpatije so z vami" "Moje simpatije so z vami," je pred dnevi dejala evropska komisarka za pravosodje Vivian Reading, po tem ko se je po videokonferenci pogovarjala z Bolgari. Ti so komisarko kar naravnost prosili, naj Evropska unija pomaga urediti razmere v državi.

"Ne moremo odstaviti vaše vlade, imamo pa odgovornost poskrbeti, da stvari v vaši državi potekajo v redu," je odvrnila komisarka.

Roka komisarke Readingove Readingova je Bolgarom obljubila temeljit nadzor nad porabo evropskih sredstev. Prav zloraba evropskih sredstev je zadnje čase najbolj sporna v najrevnejši članici Evropske unije, ki sta ji korupcija in kriminal odgnala tuje investitorje in vzela priložnost za razvoj. "Če so bila sredstva res zlorabljena, potem nadzor v vaši državi ne deluje," je dejala Readingova.

"Tam je kljub vsemu boljše kot v Sloveniji" "Tam je kljub vsemu boljše kot v Sloveniji," pa pravi Slovenka Eva Šprager. Seveda pri tem nima v mislih gospodarske situacije in življenjskega standarda ljudi.

"Srednjega sloja skorajda ni, med maso revnih in peščico zelo bogatih je ogromna razlika," pove. Povprečna plača v Bolgariji je okoli 400 evrov, minimalni zajamčen dohodek je 120 evrov, štipendije za najobetavnejše študente v državi pa borih 40 evrov.

"A tam so bolj pozitivni, ljudje si več upajo, zato upanje, da bodo šle stvari na boljše, obstaja. V Sloveniji ni tega upanja, mi vemo, da bodo šle stvari samo na slabše."

Ne spreglejte