Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Sreda,
9. 9. 2015,
15.05

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Francija begunci migranti

Sreda, 9. 9. 2015, 15.05

8 let

Bo Francija sprejemala le begunce, ki so kristjani?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Francoski predsednik Francois Hollande je pripravljen v državo sprejeti 24 tisoč novih beguncev, toda številni francoski župani se tem načrtom upirajo. Nekateri župani bi sprejemali le kristjane.

Napoved sprejema 24 tisoč novih beguncev v prihodnjih dveh letih je za Hollanda francoski prispevek k reševanju trenutne begunsko-migrantske krize, ki je zajela velik del stare celine.

Uporniški župani Tako se bo francoski notranji minister Bernard Cazeneuve konec tedna srečal s francoskimi župani, s katerimi se bo pogovarjal o begunski krizi in organiziranju sprejema novih beguncev, piše nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Toda notranji minister bo imel pri prepričevanju županov veliko težav. Veliko županov, ki prihajajo iz desnosredinske stranke Republikanci – vodi jo nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy –, nasprotuje sprejemanju muslimanskih beguncev v svoje občine, strinjajo se samo s priselitvijo krščanskih beguncev.

Strah pred novimi Calaisi Na čelu županskega odpora proti sprejemanju novih beguncev in migrantov je nekdanji finančni minister Francois Baroin, zdaj župan mesta Troyes in predsednik združenja francoskih županov. Baroin je tako zavrnil poziv predsednika Hollanda, ki je župane zaprosil za velikodušno, nebirokratsko pomoč. "Ne moremo vsepovsod v Franciji ustvarjati majhnih Calaisov," Hollandu odgovarja Baroin.

V Calaisu namreč na prostem, na območju nekdanje deponije odpadkov, prebiva na tisoče beguncev, ki se skušajo pretihotapiti v sosednjo Veliko Britanijo.

Strah pred novimi napadi islamskih teroristov Glavni razlog za odklonilni odnos številnih županov do sprejemanja muslimanskih beguncev je strah pred islamskim terorizmom. Yves Nicolin, republikanski župan mesta Roanne s 35 tisoč prebivalci v bližini Lyona, tako pravi, da je neodgovorno na široko odpreti vrata, ne da bi vedel, kdo vstopa.

"Kdo nam lahko zagotovi, da med muslimanski begunci niso tudi privrženci Islamske države?" sprašuje župan Roanna, ki meni, da so le pri krščanskih beguncih lahko zanesljivo prepričani, da ne prihajajo v Francijo z zlobnimi nameni. Bodo begunci morali reševati svetopisemske teste? In kako ugotoviti, kdo je kristjan? Tako, da bi beguncem postavili nekaj vprašanj iz poznavanja Svetega pisma, pravi Nicolin, ki je prepričan, da pri njegovem predlogu o sprejemanju izključno krščanskih beguncev ne gre za diskriminacijo, ampak samoobrambo.

Tudi Nicolinov strankarski kolega Damien Meslot, župan Belforta, je zagovornik selektivnega sprejemanja beguncev. V prvi vrsti hoče pomagati preganjenim kristjanom iz Sirije in Iraka, saj so po njegovem mnenju ti resnično preganjani, medtem ko drugi v Evropo prihajajo iz ekonomskih razlogov.

Nekateri desnosredinski župani za solidarnost Niso pa med republikanci vsi takšnega mnenja. Za nekdanjega šefa stranke Jean-Francoisa Copeja, ki je zdaj župan Meauxa pri Parizu, je zgled nemška kanclerka Angela Merkel. Tudi nekdanji francoski premier, zdaj župan Bordeauxa Alain Juppe se je javno izrekel za solidarnost z begunci.

Po mnenju republikanskega župana Saint-Etienna Gaela Perdriauja so številni njegovi strankarski kolegi, ki zagovarjajo selektivno sprejemanje beguncev, preveč pod vplivom skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen. Ta je prepričana, da begunski val večinoma sestavljajo ekonomski migranti.

Nacionalna fronta strumno proti beguncem Dvanajst županov Nacionalne fronte je tako brezkompromisno zavrnilo vladno politiko glede sprejemanja beguncev ter zatrdilo, da se bodo uprli "migrantski invaziji" in ne bodo sodelovali "pri infiltraciji islamskih teroristov v Francijo".

Po eni od zadnjih javnomnenjskih anket, ki jih navaja Frankfurter Allgemeine Zeitung, 55 odstotkov Francozov nasprotuje sprejemanju novih beguncev, 62 odstotkov pa jih meni, da bi morali prosilce za azil iz Sirije (kot zanimivost: ta država je nekdanja francoska kolonija, op. p.) obravnavati kot vse druge prosilce za azil.

Ne spreglejte