Četrtek, 20. 3. 2014, 13.45
1 leto, 3 mesece
Bančna tajnost se poslavlja. Konec davčnih oaz?
Medtem ko je bila pretekli teden na naslovnicah svetovnih medijev krimska kriza, jo je v Nemčiji za nekdaj dni zasenčila obsodba Ulija Hoenessa. Predsednik münchenskega nogometnega velikana Bayerna je bil namreč zaradi davčne utaje obsojen na tri leta in pol zapora. V švicarskih bankah naj bi pred nemškimi dacarji skril več kot dvajset milijonov evrov, po najskrajnejših ocenah pa kar 400 milijonov evrov.
Toda sprememba direktive ni zaživela, saj sta bila Avstrija in Luksemburg proti samodejni izmenjavi bančnih podatkov oziroma odpravi bančne tajnosti. V njunih bankah namreč hrani denar tudi veliko tujcev in tujih podjetij, skladov in ustanov.
Še pred tedni je bilo veliko negotovosti, ali bodo na današnjem vrhu EU sploh razpravljali o uvedbi izmenjave bančnih podatkov oziroma o spremembi t.i. obrestne direktive. Razlog za odlog naj bi bili spet zadržki naše severne sosede in Luksemburga.
A Avstrijci pravijo, da bodo prevzeli standarde izmenjave bančnih podatkov, ki jih bo določil OECD in ne EU, in sicer zato, da se bodo s tem izognili vzporednim strukturam.
Avstriji je sledil Luksemburg. Tako je pretekli teden luksemburški premier Xavier Bettel napovedal podporo sistemu izmenjave podatkov na današnjem vrhu EU. Pri tem je predpogoj za uvedbo tega sistema bistven napredek pri prizadevanjih, da bo izmenjava podatkov veljala tudi za Švico in druge države.
EU se sicer o izmenjavi bančnih podatkov pogaja tudi s Švico, Liechtensteinom, Monakom, Andoro in San Marinom. Kot zatrjuje evropski komisar za obdavčevanje Algirdas Šemeta, pogajanja s peterico dobro napredujejo, do rezultatov naj bi prišli že do konca leta.