Vatikansko "vlado" zdaj vodi asketski prekaljeni diplomat Pietro Parolin, ta bo oktobra nasledil "skorumpirano osebnost" Tarcisia Bertoneja.
Tako vatikanisti govorijo o nedavni kadrovski potezi papeža Frančiška.
Drugi človek Vatikana, državni tajnik, prihaja na položaj vatikanskega "predsednika vlade" z mesta nuncija v Venezueli. Papež Frančišek, ki je po izvolitvi v prvem nastopu hudomušno dejal, da so ga kardinali "šli iskat na konec sveta", se je po prvega pomočnika tudi sam odpravil čez ocean.
Diplomat s slovanskimi koreninami
Pietro Parolin je bil že v prejšnjem desetletju (2002‒2009) vatikanski "zunanji minister", nato je postal nuncij v Venezueli in povišali so ga v nadškofa. Rodil se je v italijanskem mestecu Schiavon (1955) v bližini Vicenze, kjer se Dolomiti spustijo v Padsko nižino. Zanimivo je, da je mesto dobilo ime zaradi slovanskih naseljencev, ki so leta 602 kot zavezniki poganskih Langobardov skupaj napadli krščansko Padovo.
Parolin, ki je študiral cerkveno pravo in diplomacijo, je Vatikan zastopal v različnih zelo občutljivih odnosih s Severno Korejo, Vietnamom, Izraelom in Kitajsko. Bil je eden od vodilnih vatikanskih zunanjepolitičnih strategov v zadnjih 20 letih, piše ameriški National Catholic Reporter. Poznavalci so si edini v tem, da je Parolinovo imenovanje napoved prenove vatikanske kurije. Papež pa si želi, da bi novi tajnik pri svojem delu bolj upošteval mnenje lokalnih škofov, kar je bilo do zdaj bolj izjema kot pravilo. "Pravo ime za prenovo kurije," je odločitev komentiral časnik La Stampa. V komentarju pa isti časnik piše: "Sprememba na vrhu Parolina sooča z dvema izzivoma: umiritvijo notranjih sporov v svetih palačah in vprašanjem, kako Vatikanu znova pridobiti vodilno vlogo na mednarodnem prizorišču. Mu bo uspelo?"
Barantanje s papežem
Da se bo zgodila zamenjava, je kriv aktualni državni tajnik Tarcisio Bertone sam. Kot piše časnik Corriere della Sera, je pred dobrima dvema tednoma Bertone na kosilu s papežem napovedal, da bo tožil Francesco Immacolato Chaouqui, papeževo izbranko v komisiji za revizijo vatikanske banke IOR, ki ga je v tvitu označila za podkupljivega človeka zaradi sumljivih poslov z nekim podjetjem na severovzhodu Italije. Sedanja nadzornica tudi sicer v tvitih ni varčevala z besedami, saj je, na primer, italijanskega ministra Giulija Tremontia razkrila kot geja, napovedovala pa je tudi odstop prejšnjega papeža.
Bertone je papežu ponujal, da bi namesto tožbe ostal na mestu kardinala kamerlenga, namestnika papeža v obdobju volitev, in na mestu predsednika komisije za nadzor vatikanske banke. Papežev odgovor na barantanje kardinala, ki so ga velikokrat omenjali v aferi Vatileaks in naj bi vedel tudi za delovanje priprtega prelata Nunzia Scarana, je prišel v soboto: odstavitev.
Bertonejevo maščevanje
V ponedeljek pa so svetovni mediji objavili Bertonejevo izjavo, ta je za vatikanske manire povsem neobičajna. Čeprav se je mu papež uradno zahvalil za zvestobo in uradno le sprejel njegov že pred leti ponujeni odstop zaradi starosti, se je odstavljeni kardinal glasno odzval. Kar med mašo je uradno zaradi medijskih komentarjev, ki so pospremili zamenjavo, izjavil, da je postal žrtev "krokarjev in kač". Bertone, nekdanja desna roka nekdanjega papeža Benedikta XVI., je tudi zatrdil, da državni tajnik nima nadzora nad vsem Vatikanom in da sedem let službovanja ocenjuje pozitivno.
Frančiškova smer
Parolinove kratke izjave po zamenjavi so seveda v povsem drugem duhu. Bodoči tajnik, ki bo Bertonejevo mesto prevzel šele 15. oktobra, ni veliko povedal. So pa zato toliko bolj aktualna njegova stališča, ki jih je izrekel pred imenovanjem. Za portal Terre d'America je v intervjuju tako dejal, da je bila izvolitev Frančiška čudež: "Pred tem je vladal pesimizem, čeprav je papež Benedikt XVI. naredil vse, kar je bilo mogoče za reformo Cerkve, če pogledamo na primer samo njegovo izjemno zavzetost zaradi pedofilije." Pred izvolitvijo papeža je bila Cerkev pod pritiskom tisočerih težav, a se je vedla le kot malce bolna, je dejal Parolin: "Prišli smo do Cerkve, ki se je povsem odprla." Parolin, ki od blizu pozna komunistične diktature Latinske Amerike, je kritike, da se papež spogleduje z marksizmom, odločno zanikal: "Cerkev ne sme sprejemati marksističnih vrednot ali razrednega boja. Cerkev vedno najprej predlaga izobraževanje in solidarnost." Parolin je povedal tudi, da je papež Frančišek začel boj proti korupciji, ki je prisotna tudi v Cerkvi.
Frančiška pa novi tajnik vidi kot naslednika prejšnjih papežev
V zunanji politiki, ki jo Parolin tako dobro pozna, sta tudi Frančiškova predhodnika nasprotovala vojaškim posegom mednarodne skupnosti in ZDA. Zato ni nič nenavadnega, da je papež Bergoglio v zadnjem tvitu napisal: "Nikoli več vojne! Nikoli več vojne!"