Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 9. 2013,
18.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

terorizem ZDA

Sreda, 11. 9. 2013, 18.29

8 let, 7 mesecev

Američani obeležili 12. obletnico terorističnih napadov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Američani so obeležili 12. obletnico najhujših terorističnih napadov na domačih tleh, ko so teroristi Al Kaide z ugrabljenimi letali pobili skoraj 3000 ljudi v New Yorku, Pentagonu in Pensilvaniji.

Ameriški predsednik Barack Obama in podpredsednik Joe Biden sta se s soprogama spominu na žrtve najprej poklonila z minuto molka na trati pred Belo hišo, natanko ob 8.46 minut zjutraj po krajevnem času, ko je pred 12 leti prvo letalo zadelo v južno stolpnico dvojčka Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku.

Obama je nato ob spominskem obeležju pri Pentagonu, prav tako prizorišču napada, položil venec. Na tamkajšnji spominski slovesnosti sta se mu pridružila obrambni minister Chuck Hagel in načelnik štaba združenih poveljstev general Martin Dempsey.

Obama: Pozval je k molitvi za vsemi žrtvami napadov Obama je prebral odlomek iz Biblije in nato spregovoril o človeški sposobnosti "obnove". Omenil je tudi družine, ki so jih razbili dogodki izpred 12 let, vključno s številnimi sorodniki žrtev, ki so bili med udeleženci slovesnosti.

"V svoji prilagodljivosti ste nas naučili, da ni nobene težave, ki je ne zmoremo prenesti in nobene nesreče, ki je ne moremo premagati," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Obama.

Pozval je k molitvi za vsemi žrtvami napadov in se zahvalil vsem, ki so v letih vojne stopili v ospredje. Med njimi diplomatom, ki služijo v nevarnih mestih, kot je Bengazi, obveščevalcem in vojakom.

Američane je pozval k moči za soočanje z grožnjami, ki vztrajajo, čeprav so danes drugačne kot pred 12 leti. "Bodimo dovolj modri za spoznanje, da sila, čeprav je včasih potrebna, ne more sama zgraditi sveta, ki si ga želimo. ostanimo zavezani partnerstvom in programom, ki gradijo medsebojno spoštovanje," je dejal Obama.

V New Yorku so se medtem sorodniki tistih, ki so umrli, ko sta ugrabljeni letali treščili v stolpnici dvojčka WTC, zbrali na t. i. Ground zero. Slovesnost se je prav tako kot v Beli hiši začela z minuto molka ob 8.46 uri.

Zbrane je na kratko nagovoril Rudolph Giuliani, ki je v bil v času napadov newyorški župan. Sicer pa je slovesnost minila brez političnega tona, kar je v skladu s prizadevanji sedanjega župana Michaela Bloomberga, ki sam ni govoril.

V spomin na stolpa bodo prižgali reflektorja V New Yorku bodo nocoj spet prižgali dva reflektorja, ki bosta čez noč obujala spomin na porušeni stolpnici WTC, na slovesnosti ob 13. obletnici pa si bodo lahko ljudje predvidoma že ogledali muzej 11. septembra, ki ga dokončujejo pod spominskim parkom na jugu Manhattna.

Že zjutraj po krajevnem času je bilo slovesno tudi v pensilvanskem Shanksvillu, kjer se je po uporu ugrabljenih potnikov in članov posadke zrušilo letalo United Airlines. Tako kot v New Yorku so se žrtev tradicionalno spomnili s prebiranjem njihovih imen. Proslavili so tudi začetek gradnje centra za obiskovalce pri spominskem obeležju.

Ne spreglejte