Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 9. 2013,
12.36

Osveženo pred

4 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

cepivo HIV

Četrtek, 12. 9. 2013, 12.36

4 leta, 11 mesecev

Znanstveniki korak bližje cepivu proti virusu HIV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški znanstveniki so razvili cepivo, ki je se je izkazalo za uspešno pri izkoreninjenju opičje različice virusa HIV. Pri dobri polovici cepljenih živali je namreč virus iz telesa izginil.

Podoben način testiranja bi znanstveniki zdaj radi uporabili pri cepivu za HIV pri ljudeh.

Raziskovalci so se posvetili še posebej agresivni obliki virusa SIV, ki je približno stokrat bolj smrtonosna kot HIV. Okužene opice običajno umrejo v roku dveh let, poroča britanski BBC.

Cepljenje se je izkazalo za uspešno pri devetih od 16 opic Kot osnovo za cepivo so uporabili citomegalovirus (CMV), ki spada med herpese. Preoblikovali so ga tako, da namesto povzročitve bolezni spodbudi imunski sistem v boj proti virusu SIV. "Ohranja oborožene sile, ki nadzorujejo celotno tkivo telesa, ves čas, za nedoločen čas," je pojasnil Gene Picker z univerze v ameriški zvezni državi Oregon, kjer so izvedli raziskavo.

Znanstveniki so opice najprej cepili, nato pa jih izpostavili virusu SIV. Najprej se je okužba pri vseh začela širiti, a telesa večine opic so se odzvala in virus uničevala. Cepljenje se je izkazalo za uspešno pri devetih od 16 opic. Pri teh tudi po obdobju od leta in pol do treh let pozneje niso zaznali virusa.

Kot pojasnjuje Picker, je sicer zelo težko trditi, da je uspelo popolno izkoreninjenje virusa, saj je vedno mogoče, da obstaja celica, ki je niso preiskali in vsebuje virus. "A vendarle v večini primerov in ob zelo strogih kriterijih v telesih teh opic ni ostalo nič virusa," je poudaril.

Radi bi ugotovili tudi, ali bi podobna tehnika delovala pri ljudeh Ekipa raziskovalcev še vedno poskuša ugotoviti, zakaj je cepivo delovalo le pri dobri polovici opic. "Mogoče je, da je virus tako patogen, da je to največ, kar bomo kadarkoli dosegli," je dejal.

Znanstveniki zdaj testirajo cepivo, da bi ugotovili, ali ga bo mogoče uporabljati za zdravljenje s SIV okuženih opic, poleg tega pa bi radi ugotovili tudi, ali bi podobna tehnika delovala pri ljudeh.

Picker je ob tem opozoril, da je treba biti pri izdelavi različice cepiva za ljudi prepričan v to, da je popolnoma varna. Če jo bodo pristojne oblasti na koncu odobrile, začetke prvih kliničnih preizkusov načrtuje v naslednjih dveh letih.

Ne spreglejte