Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
9. 5. 2025,
15.16

Osveženo pred

6 ur, 42 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,01

Natisni članek

Natisni članek

informacijska tehnologija mladi računalništvo talent GZS

Petek, 9. 5. 2025, 15.16

6 ur, 42 minut

Znani so najboljši mladi talenti računalništva in informatike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,01
Podelitev nagrad najboljšim SLO tekmovalcem iz RIN | Foto Tadej Kreft

Foto: Tadej Kreft

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so tretje leto zapored podelili nagrade najboljšim slovenskim tekmovalcem s področja računalništva in informatike. V ospredju dogodka so bili mladi vizionarji – dijaki in študenti, ki s svojim znanjem, radovednostjo in vztrajnostjo premikajo meje digitalnega sveta. "Slovenija vas potrebuje. Vaša znanja in ambicije so ključni gradniki digitalne prihodnosti, zato ostanite radovedni, pogumni in odprti za sodelovanje," so sporočili organizatorji.

Dogodek, ki ga je je organiziralo Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS v sodelovanju s SRIP GoDigital in ACM Slovenija, je bil poklon zvezdam računalništva in informatike – mladim, ki ne obvladajo le tipkovnice, temveč tudi miselne izzive sveta podatkov, programiranja in inovacij. Predstavili so se najuspešnejši tekmovalci, ki so prejeli priznanja za svoje dosežke, obenem pa so organizatorji izpostavili tudi trud, znanje in potencial vseh sodelujočih mladih talentov, ki soustvarjajo rešitve prihodnosti.

Posebno priznanje so namenili tudi mentorjem, ki imajo izjemno zaslugo, da se mladi sploh navdušujejo nad računalništvom in informatiko ter se odločajo za sodelovanje na tekmovanjih. "To so vsi tisti, brez katerih številni uspehi tekmovalk in tekmovalcev sploh ne bi bili mogoči. Njihova predanost, znanje in zavzetost že vrsto let navdihujejo mlade – ne vodijo jih le skozi naloge, temveč jim odpirajo vrata v svet ustvarjalnega razmišljanja, raziskovanja in tekmovalnega duha," so izpostavili na dogodku.

Računalništvo ni orodje, ampak znanstvena disciplina

Dogodek je odprl Andrej Brodnik, predsednik komisije za tekmovanja pri ACM Slovenija, ki je podelil nagrade mentorjem in se jim zahvalil za ves njihov trud. Ob tem je poudaril, da si prav vsak mentor zasluži nagrado.

Za nepozabno doživetje prireditve je s svojo energijo in humorjem poskrbel Nik Škrlec, ki je dogodek povezoval in mu dodal igrivost. | Foto: Tadej Kreft Za nepozabno doživetje prireditve je s svojo energijo in humorjem poskrbel Nik Škrlec, ki je dogodek povezoval in mu dodal igrivost. Foto: Tadej Kreft Ob tem je Brodnjak izpostavil pomen tekmovanj. "Percepcija tekmovanj pri mladih je zelo raznolika – od zabave do dokazovanja kakovosti. Vsako tekmovanje mora na neki način zadovoljevati to celotno mavrico pričakovanj," je dejal.

Opozoril je na resno pomanjkanje primerljive digitalne izobrazbe v slovenskem šolskem sistemu. "Tu smo strašansko kratki, posledica česar je, da so naši otroci povsem nekonkurenčni v primerjavi s svojimi vrstniki v tujini. Hkrati se poglablja razkorak med tistimi, ki si lahko kakovostno izobraževanje privoščijo, in tistimi, ki si ga ne morejo," je opozoril.

Mladi naj bodo ambiciozni, zvedavi in odgovorni – podjetja pa morajo odpreti vrata sodelovanju

Podpredsednik GZS Igor Zorko je poudaril, da je ključ do sodelovanja med izobraževalnimi ustanovami in gospodarstvom v uvajanju predmeta računalništva in informatike ter prilagoditvi izobraževalnega modela spodbujanju razmišljanja, učenju učenja in motivaciji mladih, "da so ambiciozni, zvedavi in odgovorni."

Obenem meni, da morajo tudi podjetja narediti svoj del. Več vlagati v programe izobraževanja in institucije ter vabiti otroke v panogo s programi vseživljenjskega izobraževanja. Poudaril je pomen partnerskega povezovanja. "Spodbujanje razvoja idej, projektov in ekip bi lahko podjetja financirala, ustanove pa spodbujale in organizirale v partnerstvu," je naštel.

Tekmovanja so danes nadomestilo za tisto, kar bi morale omogočati šole

Predsednik ACM Slovenija Ljupčo Todorovski je na dogodku mladim svetoval, naj ostanejo samozavestni in vztrajni. "Mladi se ne smete pustiti prepričati, da bo umetna inteligenca vedno boljša programerka od vas. Bodite vztrajni, programirajte bolje od nje in se pripravite za razvoj umetne inteligence naslednje generacije," je poudaril.

Tekmovanja iz računalništva in informatike so zanj ključna priložnost za mlade, še posebej dokler ti predmeti niso obvezni v šolskem sistemu. "Učenci skozi priprave na tekmovanja spoznavajo svet računalnikov in programiranja," je dejal.

Pogled naprej – strateška naložba v znanje in prihodnost

Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS, je poudaril, da GZS vidi svojo vlogo kot povezovalca med gospodarstvom, izobraževalnim sistemom in mladimi talenti. "Uvedba predmeta računalništvo in informatika v osnovne in srednje šole je nujen korak k zgodnjemu razvoju digitalnih kompetenc. Menimo, da je to strateška naložba v prihodnost, saj mladi že v osnovni šoli pridobijo temeljna znanja o logičnem razmišljanju, algoritmih, osnovah programiranja in digitalni varnosti. Znanja, ki bodo ključna za njihovo prihodnjo zaposljivost in aktivno vlogo v digitalni družbi," je opozoril.

Podelitev nagrad najboljšim SLO tekmovalcem iz RIN | Foto: Tadej Kreft Foto: Tadej Kreft Dodal je, da če želimo dolgoročno okrepiti digitalno konkurenčnost Slovenije, moramo vlagati v razvoj digitalnih poklicev in ustvarjati okolje, ki mlade spodbuja k ustvarjalnosti, inovativnosti in povezovanju z industrijo. "Smo previdno optimistični, tudi zaradi dogodkov, kot je današnji – a so potrebni še odločnejši koraki na ravni politike in izobraževalnega sistema," je sklenil Šutanovac.

Kdo so letošnji nagrajenci?

Nagrada naj mentor:
Nataša Makarovič, Elektrotehniško-računalniška strokovna šola in gimnazija Ljubljana
Dejan Žmavc, Osnovna šola Angela Besednjaka, Maribor
Jelko Urbančič, Zavod za računalniško izobraževanje, Ljubljana

Posebna nagrada najboljših v tekmovanju Boder:
Tine Rupar, Osnovna šola Ivana Tavčarja Gorenja vas: 6. razred – prvo mesto
Matija Rogelja, Osnovna šola Draga Bajca Vipava: 7. razred – prvo mesto
Brigita Kočevar, Osnovna šola Antona Martina Slomška Vrhnika: 8. razred – prvo mesto
Žan Štefan Buh, Osnovna šola Orehek Kranj: 9. razred – prvo mesto
Lucija Kutin, Gimnazija Bežigrad: 1. letnik – prvo mesto
Rok Lavrič, Gimnazija Bežigrad: 2. letnik – prvo mesto
Jakob Slak, Gimnazija Vič: 3. letnik – prvo mesto
Janez Bartol, Zavod sv. Frančiška Saleškega Gimnazija Želimlje: 4. letnik – prvo mesto

Posebna nagrada najboljših v tekmovanju mladi RTK:
Jovana Radovanović, OŠ Franca Rozmana Staneta Maribor: Mladi RTK, 1. skupina – 1. mesto
Rok Kužner, Osnovna šola in vrtec Ankaran: Mladi RTK, 2. skupina – 1. mesto

Posebna nagrada najboljših v tekmovanju RTK:
Miha Božič, Srednja poklicna in tehniška šola Murska Sobota: RTK, spletne aplikacije – 1. mesto
Jaka Horvat, Gimnazija Murska Sobota: RTK, 1. skupina – 1. mesto
Taras Vuk, Gimnazija Bežigrad: RTK, 2. skupina – 1. mesto
Luka Heric, II. gimnazija Maribor: RTK, 3. skupina – 1. mesto

Posebna nagrada najboljših v tekmovanju UPM:
Prvaki UPM - Ekipa Tree toed sloths, Univerza v Ljubljani
Job Petrovčič
Luka Horjak
Jakob Schrader

Nagrada za posebne dosežke:
Tekmovanje ICPC EUC (International Collegiate Programming Contest Europe Championship) Najboljša ekipa iz Slovenije na tekmovanju ICPC 2024/25. Zasedli 36. mesto s petimi rešenimi nalogami - Ekipa Univerze v Ljubljani:
Bor Brudar
Jakob Žorž
Nejc Mozetič

Tekmovanje EGOI (European Girls' Olympiad in Informatics)
Lara Stamać, Zavod za računalniško izobraževanje Ljubljana: pohvala na EGOI

Tekmovanje IAIO (International AI Olympiad)
Brest Lenarčič, Šolski center Rogaška Slatina: prvak IAIO

Ne spreglejte