Minister za kmetijstvo Židan meni, da bodo dosegli soglasje o zakonu o nepremičninah. "Davek je sestavni del proračuna. Če kdo reče, da ga ne podpira, ne podpira proračuna, to pa pomeni padec vlade."
To je dejal v izjavi novinarjem pred sejo vlade, ki bo odločala o še vedno neusklajenem zakonu o davku na nepremičnine. Temu v zadnji različici nasprotuje predsednik DeSUS Karl Erjavec, češ da je neusklajen s predstavniki upokojencev.
Ključnih 200 milijonov za proračun
Kot je znano, želi vlada z nepremičninskim davkom pobrati približno 200 milijonov evrov, ki bi se stekli v proračun, na katerega namerava predsednica vlade Alenka Bratušek vezati zaupnico vladi. Poslanci bodo sicer o proračunu in davku na nepremičnine glasovali posebej.
Zakon bo na vladi sprejet, tudi če DeSUS ne bo zraven
Pred sejo vlade je potekal vrh koalicije, a dokončne uskladitve niso dosegli, zato Židan pričakuje, da bodo zadnje uskladitve dosegli na zasedanju vlade. Tudi predsednik SD Igor Lukšič je prepričan, da bo vlada zakon sprejela in ga poslala v državni zbor. V DeSUS si bodo vzeli še nekaj časa za premislek - o tem bo razpravljal izvršni odbor - in za uskladitev z zvezo društev upokojencev, saj naj bi po Lukšičevih informacijah med zvezo in DeSUS prišlo do nekaterih nesporazumov.
Evropa sakralnosti ne obdavčuje, zakaj bi jo Slovenija
Prepričan je, da se bo stranka upokojencev odločila za stabilnost Slovenije. Po Lukšičevih besedah naj bi bila osnova za davek na nepremičnine 85 odstotkov ocenjene vrednosti geodetske uprave, iz obdavčitve pa naj bi bili izvzeti sakralni objekti, tako kot drugje po Evropi. "Torej tudi pri nas to ne bo obdavčeno. Ni treba, da smo neka izjema." Druge nepremičnine verskih skupnosti naj bi bile obdavčene. Po Lukšičevih informacijah naj bi socialno ogroženi plačevali le 50 odstotkov davčne obveznosti, a je dodal, da mora to informacijo potrditi finančni minister Uroš Čufer.