Neuradne informacije SiOL-a so potrdili na murskosoboški policiji in tožilstvu. Na policiji pravijo, da so podali pet kazenskih ovadb, na tožilstvu pa, da so marca lani vložili zahtevo za preiskavo zoper Ortarja zaradi kaznivih dejanj spolne zlorabe slabotne osebe, kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja in goljufije.
Pacientom naj bi zaračunaval sicer brezplačno svetovanje
Po naših informacijah naj bi se Ortar predstavljal tudi kot pravnik in pacientom zaračunaval svoje storitve, čeprav je delo zastopnika pacientovih pravic za državljane brezplačno.
Ministrstvo ne ukrepa kljub leto in pol starim pritožbam
Po naših informacijah je ministrstvo za zdravje prve pritožbe prejelo že na začetku leta 2010. Marca je policija podala kazenske ovadbe, tožilstvo pa je konec marca lani zahtevalo preiskavo in o tem obvestilo tudi ministrstvo. Ministrstvo je resneje ukrepalo šele junija letos, ko je varuhinja človekovih pravic ministrstvu poslala novo pritožbo ene od pacientk.
Ministrstvo skriva predlog za razrešitev Ortarja
Morda je tudi zato ministrstvo zavrnilo našo prošnjo za vpogled v predlog za razrešitev Ortarja, iz katerega je morebiti razvidno, kako je ministrstvo ravnalo v primeru Ortar. To točko dnevnega reda je vlada obravnavala 25. avgusta, iz dnevnega reda pa ni razvidno, da dokument ne bi bil dostopen javnosti. Zdaj čakamo na odločbo o zavrnitvi do vpogleda v dokument po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja.
Zakaj so ukrepali šele zdaj?
Smo pa ministrstvo za zdravje vprašali, zakaj so predlagali razrešitev zastopnika šele avgusta letos, čeprav so prve pritožbe prejeli že februarja lani, tožilstvo pa je ukrepalo kmalu za tem.
Zanimalo nas je tudi, ali niso bila omenjena dejanja uradnih organov dovolj, da Vilijana Ortarja že takrat ni bilo mogoče šteti za osebo, ki je vredna zaupanja ter uživa strokovni in moralni ugled, kot določa zakon o pacientovih pravicah. Prosili smo tudi za informacijo, kdo je Ortarja predlagal za to funkcijo in s kakšno utemeljitvijo. Odgovore še čakamo.
Čebašek Travnikova: Odzivni čas Marušičevih odločno predolg
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je sicer za SiOL ocenila, da je "čas, ki je bil potreben za odziv ministrstva za zdravje, odločno predolg". Pričakuje tudi, da se bo v prihodnje na takšna opozorila hitreje odzvalo.
Preiskava v primeru Ortar sicer še ni zaključena, saj je v zvezi z kaznivim dejanjem spolne zlorabe slabotne osebe tožilstvo junija letos zahtevalo, da preiskovalni sodnik dopolni preiskavo. Želijo namreč zaslišati izvedenca, ki bo presodil, ali duševne in fizične sposobnosti ene od žrtev lahko pomenijo, da gre za slabotno osebo.
Odnos med zastopnikom in pacientom je zaupen
Kazenski zakonik določa, da je mogoče zaradi kaznivega dejanja kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja odmeriti zaporno kazen do petih let. Poudariti velja, da je odnos med zastopnikom in pacientom zelo zaupen, saj se lahko na podlagi pisne privolitve seznani z zdravstveno dokumentacijo pacienta.
Čebašek Travnikova: Sum je dovolj za razrešitev zastopnika
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, ki je bila o primeru obveščena v začetku poletja, je ministrstvo za zdravje opozorila na možnost razrešitve Ortarja. "Varuh je menil, da je treba ukrepati v smeri zaščite pacientov, bodočih uporabnikov, ki bodo iskali pomoč in nasvet pri zastopniku. Že samo sum, da je zastopnik morebiti storil kazniva dejanja, omaje tako zaupanje vanj in njegov moralni ugled kot tudi zaupanje v verodostojnost in institut zastopnika na splošno," meni varuhinja.
Zavedajo se, da v kazenskih postopkih velja domneva nedolžnosti, vendar menijo, da so prijave več oseb zoper delovanje zastopnika zadosten razlog za ukrepanje ministrstva v smeri, da "zastopnik (začasno) preneha opravljati svojo funkcijo, čeprav preiskava še poteka", so še pojasnili za SiOL.
Ortar ne komentira
Želeli smo dobiti odziv Vilijana Ortarja, a nam je dejal, da od ministrstva še ni prejel nobenega papirja in da zadeve zato ne želi komentirati.
Zakon o pacientovih pravic sicer določa, da zastopnik svoje delo opravlja nepoklicno, je pa upravičen do nagrade in do povpračila dejanskih potnih stroškov. "Pri svojem delu je neodvisen in samostojen, pri svojem delu ravna častno, pošteno in dobronamerno," še piše v zakonu.