Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Črt Kaker

Ponedeljek,
23. 11. 2015,
14.41

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

policija stavka

Ponedeljek, 23. 11. 2015, 14.41

7 let, 4 mesece

Zastarela oprema predstavlja nevarnost za policiste

Črt Kaker

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Policisti že leta bentijo nad slabo delovno opremo. Zaradi pomanjkanja so varnostne jopiče pred leti dobili od vojske, a jih še vedno ni dovolj za vse policiste.

Pretekli konec tedna so se policisti zaradi posredovanja v medsosedskem sporu v občini Videm znašli v strelskem obračunu. Naboj iz avtomatskega orožja je pri tem prebil neprebojni jopič policista in ga lažje ranil v prsni koš. Ali je policisti nosil neprebojni ali fragmentacijski jopič, nam ni uspelo izvedeti. "V zadnjih letih smo priča vse več napadom na policiste, ki so se za nekatere naše sodelavce žal tudi tragično končali," sta po incidentu zapisala predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič in predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič. Poudarjata, da policisti in njihove družine nikoli ne vedo, ali se bodo z dela vrnili živi, zdravi in nepoškodovani.

"Neprebojni jopič bi moral imeti vsak policist" Policijski sindikati že več let javno opozarjajo na slabo delovno in zaščito opremo policistov. Radivoj Uroševič je pri tem opozoril na pomanjkanje števila neprebojnih jopičev. "Neprebojne jopiče bi morali imeti vsi policisti. Vlada in pristojno ministrstvo bi morala storiti več, da bi policistom priskrbela novo in varno opremo," je poudaril Uroševič. Dodal je, da policija trenutno uporablja jopiče različnih proizvajalcev iz različnih obdobij.

Vojska policiji predala fragmentacijske jopiče in ne neprebojnih Slovenska vojska je pred šestimi leti policiji predala nekaj manj kot 900 fragmentacijskih jopičev, s katerimi je policija zamenjala stare, ki so bili še iz časa nekdanje skupne države. "Namenjeni bodo policijskim enotam na terenu, predvsem intervencijskim policijskim patruljam," je takrat pojasnil direktor policije Jani Goršek. Fragmentacijski jopiči se razlikujejo od neprebojnih in so namenjeni vojski. Po zapisu na spletni strani Slovenske vojske varujejo pred drobci minskoeksplozivnih teles in krogel.

Jopiči ustrezajo vsem varnostnim standardom Neprebojni jopiči po zagotovilih policije ustrezajo vsem varnostnim standardom in zagotavljajo visoko stopnjo varnosti za policiste. Trenutno policisti uporabljajo približno tri tisoč neprebojnih jopičev. "V letih 2012 in 2013 je bilo dobavljenih in razdeljenih 1200 kosov neprebojnih jopičev, novembra 2015 pa še dodatnih 154 kosov neprebojnih jopičev," so nam sporočili s policije. Po zadnjih podatkih, ki so dostopni na spletni strani policije, je trenutno zaposlenih 7170 uniformiranih in neuniformiranih policistov. Tej številki je treba dodati še 87 pripadnikov Specialne enote in 972 kriminalistov.

Cena neprebojnega jopiča? Od 100 do 150 evrov. Neprebojne jopiče je mogoče najti tudi na spletnih malih oglasih. Na spletni strani bolha.net so na prodaj neprebojni jopiči, ki so po trditvah prodajalcev v odličnem stanju in so jih uporabljali policist in vojaki. Cena za tak jopič se giblje med 100 in 150 evri, nov pa je nekoliko dražji, v specializiranih spletnih prodajalnah boste morali zanj odšteti od 500 evrov navzgor.

Cerar še vedno prepričan, da je stavka policistov neutemeljena Ob begunski in migrantski krizi so na dan prišle vse težave slovenskih policistov. Kot poudarjajo v policijskih sindikatih, je trenutno največ težav povezanih s slabo delovno in zaščitno opremo, nizkimi plačami, slabimi delovnimi razmerami, ki mlade odvračajo od dela policista, in preobremenjenostjo.

Poleg tega po trditvah Roberta Zajca iz Sindikata policistov Slovenije primanjkuje najmanj 500 policistov, tisti, ki delajo, pa zaradi povečanega obsega dela zaradi beguncev – v soboto pa so morali skrbeti tudi za varnost na nogometni tekmi v Ljubljani – delajo tudi do 20 ur v kosu. Ravno zaradi neizpolnjenih obljub vlade in dotrajane opreme že nekaj dni stavkajo, predsednik vlade Miro Cerar pa je njihovo stavko označil za sramotno in izpostavil, da policisti s stavko izsiljujejo vlado. Policisti so zaradi Cerarjevih ostrih besed zahtevali njegovo opravičilo, a ga do danes še niso prejeli.

Ne spreglejte