Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
20. 5. 2012,
6.54

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

vlada

Nedelja, 20. 5. 2012, 6.54

8 let, 7 mesecev

Za vlado prvih 100 dni mandata

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mineva 100 dni, odkar je mandat začela vlada premiera Janeza Janše.

V tem času ji je uspelo pod streho spraviti rebalans proračuna in varčevalne ukrepe, ki jim sicer grozi referendumska preizkušnja. Med prihodnjimi ukrepi pa vlada napoveduje strukturne reforme, med njimi reformo trga dela ter zdravstveno in pokojninsko reformo.

Predsednik vlade Janez Janša kot največji uspeh dosedanjega dela vlade izpostavlja, da so v tem času uspeli doseči premik v miselnosti in spoznanju, da je za uspešen izhod iz krize treba nekaj narediti. Po njegovih besedah je namreč ravno to omogočilo, da je vlada pri dveh ključnih projektih zadnjih treh mesecev - sprejemu rebalansa in paketa varčevalnih ukrepov - dobila tudi podporo socialnih partnerjev.

Vladi se s policisti ni uspelo uskladiti Čeprav je vlada po enomesečnih pogajanjih dosegla dogovor o varčevalnih ukrepih z večino sindikatov, pa se ji ni uspelo uskladiti s policisti. Ti so zato uveljavitev zakona za uravnoteženje javnih financ zaenkrat zaustavili z vložitvijo pobude za začetek postopka za razpis referenduma. Ob strani sta sicer v minulih dneh znova sedli za pogajalsko mizo in upata na dogovor.

V koalicijskih strankah zadovoljni z doseženim soglasjem s socialnimi partnerji Sprejem rebalansa in varčevalnih ukrepov sicer kot velik dosežek vlade vidijo tudi v koalicijskih strankah SDS, Državljanski listi, SLS, DeSUS in NSi, kjer so zadovoljni tudi z doseženim soglasjem s socialnimi partnerji. Po drugi strani pa v opozicijski Pozitivni Sloveniji in SD menijo, da so varčevalni ukrepi škodljivi, vladi pa očitajo tudi politično kadrovanje.

Vlada napoveduje ključne strukturne reforme Med prihodnjimi ukrepi pa vlada napoveduje ključne strukturne reforme. Med njimi navajajo reformo trga dela, zdravstveno reformo, pokojninsko reformo in reformo šolstva.

Vlada se je sicer v prvih 100 dneh sestala na 14 rednih in 12 dopisnih sejah ter več delovnih posvetih, bila pa je tudi na delovnem obisku v Ptujsko-ormoški regiji. V tem obdobju je sprejela 210 predpisov, in sicer 31 iz pristojnosti državnega zbora, 61 iz pristojnosti vlade in 118 predpisov iz pristojnosti ministrstev.

Ne spreglejte