Ponedeljek, 29. 8. 2011, 16.00
5 let, 3 mesece
Za psihiatrično zdravljenje obsojencev in pripornikov bo skrbel UKC Maribor
Po napovedih direktorja UKC Gregorja Pivca je sprejem prvih bolnikov predviden 1. oktobra, pri čemer naj bi letos naselili eno etažo s 30 posteljami.
Marušič: Majhna, a izjemno občutljiva populacija
Po Marušičevih besedah bo mariborska enota za forenzično psihiatrijo skrbela za številčno majhno, ampak izjemno občutljivo populacijo, kateri je zaradi storjenega kaznivega dejanja država omejila pravico do gibanja, potrebuje pa psihiatrično zdravljenje.
Enoto bo najprej varovalo pet, nato 13 policistov
Po besedah generalnega direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušana Valentinčiča bo v začetni fazi bolnike varovalo pet pravosodnih policistov, ko pa bo enota delovala s polno zmogljivostjo, se bo njihovo število povečalo na 13. Policisti ne bodo oboroženi.
Tako je do konca letošnjega leta predvideno za delovanje enote za forenzično psihiatrijo 300.000 evrov. "V letu 2012 predvidevamo, da bo zagotovljenih približno 1,4 milijona evrov, pri čemer ima Univerzitetni klinični center Maribor vso podporo ministrstva za zdravje in ministrstva za pravosodje," je dodal Pivec.
Zalar: Slovenija zgled ostalim evropskim državam
"Vprašljivo je bilo tudi varovanje človekovih pravic drugih oseb, ki so na zdravljenju. Najbolj prizadeti pa so ostajali obsojenci in priporniki, ki so imeli zaradi tega močno omejen dostop do psihiatričnega zdravljenja," je dejal Zalar. Po njegovih besedah Slovenija z odprtjem enote za forenzično psihiatrijo predstavlja zgled ostalim evropskim državam.
Med udeleženci odprtja enote za forenzično psihiatrijo sta bila tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, ki je problematiko nujnosti organiziranja forenzične psihiatrije redno izpostavljala v svojih letnih poročilih, in psihiater Slavko Ziherl, ki je vodil projektno skupino za ustanovitev enote.