termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Slovenci so nadpovprečno naklonjeni darovanju organov. Na darovalca trenutno čaka 236 bolnikov, največ jih potrebuje ledvice, sledijo srce, jetra in trebušna slinavka. Bodoči darovalci se lahko od novembra prijavijo za darovanje organa tudi prek spleta, kar bo po mnenju zdravstva poenostavilo daritveni postopek.
Zdravljenje s presaditvijo je v Sloveniji uspešno pri dokončni odpovedi organa. Čeprav so Slovenci nadpovprečno naklonjeni darovanju organov, pa se zdravstvo še vedno spoprijema z nesorazmerjem med bolnimi, ki potrebujejo zdravljenje s presaditvijo, ter razpoložljivimi organi.
"Verjamemo, da se bo število opredeljenih darovalcev s tem povečalo," je povedala direktorica zavoda Slovenija - transplant Danica Avsec.
Do zdaj je bil vpis v nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov in tkiv možen samo osebno pri pooblaščeni osebi na določenih prijavnih mestih po Sloveniji, zdaj pa je na voljo tudi elektronska opredelitev prek spletnega mesta eUprava, na katero se je možno prijaviti z digitalnim potrdilom.
Slovenija na leto izvede okoli sto presaditev organov, leta 2018 pa je bilo do konca septembra opravljenih 75 transplantacij.
Ministrstvo za zdravje si prizadeva tudi za spremembo zakonodaje, ki bi določala, da vsi polnoletni državljani samodejno postanejo darovalci, razen če se izrečejo proti temu. Če bi bilo to sprejeto, bi se opredeljevali samo tisti, ki so proti, in ne tudi tisti, ki so za. Takšno ureditev imajo sprejete že številne evropske države, kot so Avstrija, Belgija, Hrvaška in Francija.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.