Z mikromehurčki je mogoče ugotoviti vneta mesta v arterijah, kjer se lahko oblikujejo nevarne obloge, potencialne povzročiteljice srčnega infarkta ali možganske kapi.
Trenutne diagnostične metode so precej invazivne, srčne težave pa odkrivajo šele v poznejših stadijih, ko se pri bolnikih že razvijejo težave, kot so bolečine, in je za marsikoga boj že obsojen na neuspeh.
Nevarne obloge v arterijah običajno nastajajo na mestih, kjer so vnete. Ker so obloge poglaviten vzrok srčnih infarktov in kapi, bi zdravnikom prepoznavanje arterijskih vnetij lahko pomembno prispevalo pri preventivi pred temi morilskimi težavami, saj bi jih odkrili že v zgodnji fazi.
Odgovor bodo morda že v kratkem ponudili zelo majhni mehurčki.
S protitelesi okrepljeni in posebnim plinom napolnjeni mehurčki
Na veterinarski fakulteti univerze ameriške zvezne države Missouri so izvajali poskuse z mikromehurčki premera komaj dva do tri mikrone. Mehurčkom z lipidnimi ovojnicami so pripeli protitelesa in jih nato vbrizgali v krvni obtok prašičev s srčnimi težavami. Vneta mesta v arterijah so pritegnila protitelesa, zaradi česar so se mehurčki tja pritrdili, njihovo lokacijo pa so ugotovili z ultrazvokom, saj je plinska mešanica v mehurčkih odbila valovanje ultrazvoka.
Če deluje pri prašičih, bi lahko tudi pri ljudeh
Znanstveniki, ki so izsledke raziskave objavili v znanstveni reviji Medicine and Science in Sports and Exercise, so prepričani, da bi metoda, ki se je izkazala kot uspešna pri prašičih, lahko učinkovala tudi pri ljudeh. Izredna profesorica Isabelle Masseau, voditeljica te raziskave, je prepričana, da bo že čez nekaj let metoda ciljanih mikromehurčkov že zelo preprosta in učinkovita pri reševanju življenj.
Preizkuse bodo nadaljevali še na drugih živalih in če bodo tudi tam uspešni, bodo lahko nadaljevali s preizkusi na ljudeh, za kar morajo dobiti posebna dovoljenja ameriških oblasti.