Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 2. 2021,
8.58

Osveženo pred

3 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,12

Natisni članek

vojaki državni udar vojska Mjanmar

Torek, 2. 2. 2021, 8.58

3 leta, 3 mesece

Vojska v Mjanmaru prevzema popoln nadzor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,12
Mjanmarski vojak | Foto Reuters

Foto: Reuters

Generali v Mjanmaru so brez večje opozicije prevzeli popoln nadzor v državi. Vojaki patruljirajo po ulicah prestolnice Naypyidaw, dozdajšnji politični voditelji so zaprti oziroma v priporu. O kakšnih protestih po državi ni poročil.

Vojska je v ponedeljek zjutraj v "kirurško natančni operaciji" prijela predsednika države Vina Mjinta in dejansko voditeljico Aung San Su Či ter številne druge vladne funkcionarje in vidne aktiviste. Zajeli so tudi poslance, ki bi se morali ravno sestati na ustanovni seji novega sklica parlamenta. Namestili so jih v domovih, ki so sicer rezervirani za njih, od tam pa jim zdaj ne pustijo, poroča STA.

Ena izmed poslank vladajoče Nacionalne lige za demokracijo (NLD) je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala, da jih zadržujejo v "zaporu na prostem". "Ne smemo ven. Smo zelo zaskrbljeni," je po telefonu za AFP pojasnila neimenovana poslanka.

Kot je povedala, sta Aung San Su Či in Vin Mjint v hišnem priporu, a ne vedo, kje. "Rekli so nam, naj nas ne skrbi, vendar smo zelo zaskrbljeni. Veliko olajšanje bi bilo, če bi videli njune posnetke," je še dejala.

Mjanmarski vojak v mestni hiši v mestu Yangon
Novice Vojska izvedla državni udar in aretirala predsednika #video

Stranka NLD je sicer kljub zastraševanju objavila poziv k izpustitvi vseh strankinih ljudi, tudi voditeljice Aung San Su Či. Vojaški udar so označili za grd madež v zgodovini države in vojske, ki so jo tudi pozvali, naj prizna rezultate volitev novembra lani.

Mjanmarska vojska je namreč udar izvedla pod pretvezo, da so bile te volitve "ukradene". Na njih je namreč močno zmagala NLD, medtem ko je bila stranka USDP, ki uživa podporo vojske, velika poraženka.

Vojska je vztrajala, da so volitve zaznamovale goljufije, kar je volilna komisija zavračala, in zahtevala preložitev začetka novega mandata parlamenta. Oblast je prevzela po propadu pogovorov z Aung San Su Či.

Nove volitve čez leto dni?

Mjanmarska vojska je v ponedeljek obljubila, da bo po 12 mesecih izrednih razmer izvedla nove volitve, katerih zmagovalec naj bi nato prevzel vajeti države.

V demokratičnem svetu so vojaški udar v Mjanmaru obsodili in pozvali k izpustitvi priprtih, spoštovanju izidov volitev in ponovni vzpostavitvi demokracije. Ameriški predsednik Joe Biden je v ponedeljek zvečer Mjanmaru zagrozil tudi s ponovno uvedbo sankcij, če vojska ne bo nemudoma končala državnega udara in izpustila aretiranih politikov z Aung San Su Či na čelu. O položaju v državi bo danes razpravljal tudi Varnostni svet Združenih narodov.

Ne spreglejte