Sreda, 3. 2. 2016, 16.10
4 leta, 7 mesecev
Vojaki zaradi neizplačevanja dodatka po pravico na sodišče (video)
V tem primeru gre dejansko za nadure, ki bi jih lahko tudi izplačali, kadar pa se koristijo, je treba izplačati omenjeni dodatek v višini 30 odstotkov, je pojasnil.
Obenem je poudaril, da so po sodbi vrhovnega sodišča ta dodatek za zadnjih pet let brez ugovarjanja izplačali vsem policistom, na Morsu pa te sodbe ne priznavajo, čeprav so predpisi za policiste in vojake na tem področju popolnoma enaki.
Mors tako po Novakovih besedah na neki način varčuje s politiko čakanja, koliko pripadnikov Slovenske vojske (SV) bo šlo v tožbo, po drugi strani pa ustvarja dodatne stroške s pravdnimi postopki in stroški odvetnika.
"Nihče pa ne gleda na to, kako to vpliva na moralo zaposlenih v Slovenski vojski. To se odraža v odhodih iz Slovenske vojske in zelo slabem zanimanju za zaposlitev v njej," je prepričan sindikalist.
"V sindikatu smo trdno prepričani, da bomo s temi tožbami uspešni, ker je sodna praksa popolnoma jasna," je dejal Novak, ki meni, da bi lahko bila odločitev sodišča znana v letu ali letu in pol.
Obenem je pojasnila, da so že odredili izplačevanje dodatka za delo prek polnega delovnega časa, odkar je SV aktivirana tudi pri reševanju migrantske krize in v primerih, v katerih je jasno, da zaposleni ne bodo mogli izkoristiti ur.
V primeru danes vloženih tožb gre po njenih besedah za druga referenčna obdobja, za katera pa morajo dobiti dokončno rešitev na sodišču. "Minister mora imeti nedvoumno pravno podlago in tukaj so mnenja od primera do primera različna, zato preprosto čakamo na odločitve," je dejala in dodala, da podrobneje primera še ne pozna.