Petek, 23. 8. 2013, 16.28
1 leto, 9 mesecev
Video: Balonarska nesreča naj bi bila splet okoliščin, pilot z veljavnim dovoljenjem
To je eno leto po nesreči povedal vodja službe za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov Roman Rovanšek. Dejal je, da je preliminarni vzrok nesreče splet okoliščin.
Rovanšek je na predstavitvi napredovanja tehnične preiskave omenjene nesreče dejal, da je zoper pilota potekal inšpekcijski postopek. Ugotovili so, da mi je bila izdana odločba o prepovedi in napotitev na zdravniški pregled, vendar pa pilot te odločbe ni prejel in je ni podpisal.
Po Rovanškovih besedah so v preiskavi do sedaj med drugim ugotovili, da sta bila balon, ki ga je upravljal en pilot, in oprema v nesreči v celoti uničena. Balon je bil opremljen s sedmimi jeklenkami za plin. Ko je trčil v drevo, je prišlo do poškodbe plinske napeljave, sledila pa sta eksplozija in požar.
O meteoroloških podatkih na dan nesreče je Rovanšek povedal, da so prevladovali pogoji hladne fronte, na Agenciji RS za okolje pa so bili na razpolago vsi možni podatki, ki so izkazovali trenutno vremensko stanje in napovedi. V času vzleta je na območju Barja pihal šibek veter, vidnost je bila okoli 30 kilometrov, iz Ljubljane pa so bili proti zahodu dobro vidni nevihtni oblaki. Nevihte in plohe sta beležili tudi dve meteorološki postaji.
"Vzrok nesreče, ki je preliminarne in ga bomo, ko bo popolnoma zaključena preiskava, predstavili v detajlni predstavitvi, je splet okoliščin," je pojasnil in dodal, da pa se je pilot za ta let odločil sam. Povedal je tudi, da leta ne bi smel izvesti, ker ni imel dovoljenja za opravljanje komercialnih dejavnosti. Po nesreči se je namreč izkazalo, da podjetje Balonarski center, ki je organiziralo omenjeni let, ni imelo potrebnega spričevala letalskega prevoznika, enako kot vsi ostali ponudniki komercialnih poletov z baloni v Sloveniji.
Najhujša balonarska nesreča v Sloveniji se je zgodila pred enim letom, nekaj pred 8. uro zjutraj v bližini Iga med pristajanjem balona. Na balonu je bilo 32 ljudi, več jih je bilo hudo poškodovanih in so jih prepeljali v različne slovenske bolnišnice. Na kraju nesreče so umrli štirje ljudje, dva pa sta umrla pozneje v bolnišnicah.