Sreda, 26. 3. 2025, 17.39
4 ure, 34 minut
Slovenski športni praznik letos soustvarja deset odstotkov prostovoljcev invalidov
V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo

Planica je znova dokazala, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek je letos zaznamovalo več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da so kar deset odstotkov prostovoljcev predstavljale osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so bile tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je bil pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.
Ko smo lahko vsi del Planice: vključevanje prostovoljcev z invalidnostjo
Eden pomembnih mejnikov letošnje Planice je vključevanje oseb z invalidnostjo med prostovoljce. Kar deset odstotkov vseh prostovoljcev na dogodku so bili posamezniki z različnimi oblikami invalidnosti, ki so se ob podpori družbe Mastercard ekipi pridružili prek platforme SharePlanica. Ta vključujoča praksa ni le simbolična, temveč invalide vključuje na različnih organizacijskih ravneh – prostovoljci aktivno sodelujejo pri logistiki, usmerjanju obiskovalcev, podpori ekipam in drugih nalogah.
S tem Planica 2025 dokazuje, da smo resnično vsi lahko del tega nepozabnega dogodka, ki bi ob ustrezni organizacijski podpori in pripravljenosti na prilagoditve lahko postal najbolj vključujoč dogodek teh razsežnosti v Sloveniji. Vključevanje prostovoljcev z invalidnostjo ni le korak k enakim možnostim, temveč tudi vir svežih pogledov, predanosti in srčnosti, ki pomembno prispevajo k kakovosti dogodka. Za številne prostovoljce je to tudi osebna zmaga – izkušnja, ki jim omogoča večjo samozavest, občutek pripadnosti in možnost, da v praksi dokažejo svoje sposobnosti.
Takšni pristopi so konkreten korak naprej v smeri oblikovanja bolj odprte, povezane in solidarne družbe, v kateri ima vsak posameznik priložnost, da prispeva po svojih zmožnostih in s tem soustvarja zgodbe uspeha. V Sloveniji živi približno 170 tisoč ljudi z različnimi oblikami invalidnosti, kar predstavlja okoli 8,5 odstotka celotnega prebivalstva. Ti posamezniki niso le uporabniki sistemov, temveč tudi njihovi sooblikovalci. Prinašajo dragocena znanja, izkušnje in poglede na svet, ki bogatijo skupnost kot celoto ter spodbujajo razvoj bolj vključujoče, empatične in inovativne družbe.
Prostovoljec Tomi v akciji
V skladu s tem zavedanjem so organizatorji v sklopu letošnje Planice dodatno okrepili tudi fizično dostopnost prizorišča. Zagotovili so povečane kapacitete za osebe z invalidnostmi, vključno z dodatnimi dostopnimi mesti, prilagojenimi prostori ter okrepljeno podporo spremljevalcev in prostovoljcev. Pomemben mejnik je tudi podatek, da so bile tekme prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik in predvajane na zaslonih na prizorišču, kar tudi gluhim omogoča enakovredno spremljanje dogajanja. Takšni ukrepi ne izboljšujejo le individualne izkušnje, temveč dvigujejo celoten standard organizacije dogodkov in postavljajo pomembne smernice za prihodnost.
Tekmovalni del je bil letos prvič tolmačen v slovenski znakovni jezik.
Neustavljivi v Planici: tri zgodbe, en navdih
Posebno mesto v letošnji kampanji Neustavljivi v Planici zasedajo trije ambasadorji, ki s svojimi življenjskimi zgodbami dokazujejo, da je vztrajnost pogosto močnejša od ovir. To so Viktorija Horvat, gluha tekačica in maratonka, Tomi Jakša, gasilec in predsednik Inštituta Zlata pentljica, ter Gal Jakič, podjetnik, programer in nekdanji parašportnik. Njihove zgodbe so prežete z neustavljivo energijo, odločnostjo in uspehom, kar nosi jasno sporočilo: invalidnost jih ne opredeljuje v celoti, temveč so njihove poti rezultat volje in predanosti pri doseganju življenjskih ciljev.
Naročnik oglasnega sporočila je MASTERCARD.