Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 7. 2025,
14.14

Osveženo pred

3 ure, 6 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,30

Natisni članek

Natisni članek

ministrstvo za kulturo interpelacija Asta Vrečko

Četrtek, 10. 7. 2025, 14.14

3 ure, 6 minut

Asta Vrečko ostaja kulturna ministrica

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,30
Asta Vrečko | Da bi poslanci Vrečko kot ministrici izrekli nezaupnico, bi za to moralo glasovati 46 poslancev.  | Foto Ana Kovač

Da bi poslanci Vrečko kot ministrici izrekli nezaupnico, bi za to moralo glasovati 46 poslancev.

Foto: Ana Kovač

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je uspešno prestala interpelacijo in ostaja kulturna ministrica. Na seji DZ je v odgovoru na interpelacijo zavrnila očitke. Ob tem je navedla rezultate pri delu ministrstva v tem mandatu. Po njenih besedah so sprožili največji investicijski cikel pri obnovi kulturne dediščine od leta 1991. Kulturni sektor se je okrepil, s čimer pridobiva vsa družba, je dejala.

 Za njeno razrešitev je od prisotnih 73 poslancev glasovalo 27 poslancev, 46 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti najmanj 46 poslancev. Vrečko tako ostaja na ministrskem položaju.

Interpelacijo so poslanci iz vrst opozicijske NSi in Demokratov vložili po majskem referendumu, na katerem so volivci zavrnili nov zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti, ki so ga pripravili na ministrstvu za kulturo. Slednje je pripravilo tudi zakon o medijih in zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo, vsi trije zakoni pa so po oceni NSi in Demokratov škodljivi.

Očitajo ji negospodarno rabo javnih sredstev

Na seznamu očitkov na račun ministrice Vrečko so še negospodarna raba javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve zaradi odločitve o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Ministrici očitajo tudi kršitev zakona o varstvu kulturne dediščine, strategije kulturne dediščine in resolucije o nacionalnem programu za kulturo.

Vrečko očitke zavrača

Ministrica je v odgovoru na interpelacijo zavrnila očitke. Ob tem je navedla rezultate pri delu ministrstva v tem mandatu. Po njenih besedah so sprožili največji investicijski cikel pri obnovi kulturne dediščine od leta 1991. Kulturni sektor se je okrepil, s čimer pridobiva vsa družba, je dodala.

V razpravi so poslanci največ besed namenili po mnenju predlagateljev interpelacije sporni združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije ter po njihovem mnenju neupravičenemu izplačilu Prešernove nagrade Svetlani Makarovič.

Glede očitane ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve je opozorila, da ni ustavno sporna. Obžalovala je, da je bil muzej narejen na hitro in slabo, deloval je v najetih prostorih, neprimernih za muzejsko dejavnost. Ni imel zbirke, zaposleni niso bili ustrezno usposobljeni, hkrati pa je bil "nespodoben" glede na pomen zgodovinskega obdobja, ki ga je predstavljal, je naštela.

Z združitvijo Muzeja slovenske osamosvojitve ter Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije so po njenem pojasnilu ustvarili pogoje za strokovno obravnavo slovenske osamosvojitve, poskrbeli za finančne in kadrovske vire, hkrati pa bo muzej osamosvojitve pridobil primeren znanstvenoraziskovalni in muzejski kontekst preučevanja. V muzeju potekajo novi projekti tudi v dialogu z vsemi veteranskimi organizacijami, njihovi rezultati pa bodo javnosti predstavljeni naslednje leto ob 35-letnici slovenske osamosvojitve.

Na očitke glede izplačila Prešernove nagrade Svetlani Makarovič pa računsko sodišče po njenem pojasnilu ni ugotovilo niti, da bi bilo izplačilo izvedeno brez pravne podlage, niti ni naložilo priprave odzivnega poročila s popravljalnimi ukrepi. Prav tako ni izreklo priporočil. Pa tudi Komisija za preprečevanje korupcije ni ugotovila kršitev zakonodaje iz njenih pristojnosti, je navedla.

Dimic: Interpelacija ministrice ni političen akt 

V sklepnem delu je poslanka Iva Dimic (NSi) dejala, da današnja interpelacije ministrice "ni političen akt, je izraz zaskrbljenosti nad smerjo, v katero se pod njenim vodstvom potiska slovensko kulturo, nacionalni spomin in javni prostor". Kot je še povedala, interpelacija ni le zahteva po politični odgovornosti ministrice, je tudi poziv k temu, "da kot družbo ponovno začnemo spoštovati svoje korenine, zgodovine in skupno prihodnost".

Poslanec Janez Cigler Kralj (NSi) je v obrazložitvi glasu povedal, da so danes v DZ dobro utemeljili predlog za razrešitev ministrice Vrečko. Po njegovem mnenju bi ministrica, če bi sama odstopila, "naredila največjo uslugo naši državi".

Matej Tašner Vatovec (Levica) pa je dejal, da sedem ur in 53 minut, kolikor je še ostalo časa za razpravo, pove, koliko truda, argumentacije in napora je bilo vloženih v interpelacijo.

Asta Vrečko
Novice Ministrica Asta Vrečko brez olepševanja: To pričakujem #video

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je deveta članica ministrske ekipe Roberta Goloba, ki se sooča z interpelacijo. Teh je bilo v mandatu aktualne vlade do zdaj skupno 12, dve od teh sta bili namenjeni delu celotne vlade.

Interpelacija Poklukarja
Novice Minister Poklukar uspešno prestal interpelacijo

Ne spreglejte