Torek, 18. 6. 2013, 20.30
8 let, 8 mesecev
Upor pogodbenikov: "Zgodbe nekaterih honorarnih delavcev v medijih so grozljive"
Novinarji so na tribuni z naslovom Upor pogodbenikov poudarili, da je pomembno, da novinarji pri reševanju položaja honorarnih sodelavcev stopijo skupaj. Zgodbe nekaterih honorarnih delavcev v medijih, ki so pogosto tudi v slabem ekonomskem položaju, so po mnenju profesorice delovnega prava na fakulteti za socialno delo in ekonomski fakulteti Barbare Kresal grozljive. Pojasnila je, da je problem prekernega dela zagotovo problem mladih, in opozorila, da na to ne gre gledati kot na problem spora med generacijami oziroma da "starejši zajedajo mlajše".
Na tribuni so govorili tudi o pogodbah, ki so jih honorarnim sodelavcem ponudili v podpis v časopisni hiši Dnevnik. Te so, kot so povedali na dogodku, zelo v prid delodajalcu in v neskladju z zakonodajo. V pogodbi naj bi bilo tudi določilo, s katerim bi honorarni sodelavci potrdili, da pri njihovem delu ni elementov rednega delovnega razmerja.
Izkušnje iz časopisne hiše Delo je opisal predsednik sekcije pogodbenikov na Delu Samo Petančič, ki je dejal, da je položaj na Delu postal pereč pred lanskim septembrom, v zvezi s honorarnimi delavci pa se z upravo po njegovih besedah sestajajo od oktobra.
Leilerjeva je govorila tudi o nacionalnem programu za kulturo in dejala, da je bilo poglavje o tem, kako pomagati medijem, težko. Po njenih besedah sta med predlogi izenačitev samostojnih novinarjev s samozaposlenimi v kulturi ter pomoč visoko izobraženim novinarjem pri prvi zaposlitvi.
Sociolog kulture in medijev Jože Vogrinc pa se je dotaknil nedavnega zaprtja grške RTV. Dejal je, da če si lahko v Evropi privoščimo, da brez večjih protestov zaprejo javno RTV, se lahko zgodi, da bodo tako ukinili tudi katero koli drugo javno institucijo.