Sreda, 23. 4. 2014, 13.38
8 let, 7 mesecev
Ukradli so mi kolo. Kaj pa zdaj?
Tatvine koles so v Sloveniji pogosto kaznivo dejanje, saj je letno ukradenih ali pogrešanih okoli dva tisoč koles, največ v večjih mestih, kažejo podatki policije. Lani so ukradli kar 2.371 koles, od tega največ, 1.360, na območju Ljubljane. Ob tem moramo seveda upoštevati, da vse tatvine koles niso prijavljene.
Še posebej morate za varnost svojega kolesa poskrbeti, če živite v strnjenih naseljih večstanovanjskih zgradb, saj so tam kraje najpogostejše, tatovi pa najraje izkoristijo tudi priložnosti, ki se jim zaradi slabe zavarovanosti koles ponujajo kar same.
Policisti namreč najdejo le okrog 20 odstotkov ukradenih koles, vendar pa bi bil lahko uspeh večji, če bi oškodovanci dobro poznali svoje kolo. Kot so pojasnili na policiji, le slaba polovica lastnikov koles poda karakteristike o odtujenem kolesu, na podlagi katerih je identifikacija kolesa lahko nedvoumna.
Kot je pojasnila Vesna Drole, vodja Sektorja za odnose z javnostmi Policije, posamezne policijske uprave (v Sloveniji jih je osem) vsako leto praviloma izvedejo vsaj eno ali več javnih dražb najdenih predmetov. Javne dražbe potekajo na območju policijskih uprav in ne enotno za celotno Slovenijo.
Na dan javne dražbe je najprej ogled predmetov – najdenih stvari, ki jih bodo na dražbi prodajali, nato pa se pristopi k izvedbi javne dražbe. Po prodaji predmeta mora kupec predmet takoj plačati in ga odpeljati oziroma odnesti. Dražba poteka po sistemu videno-kupljeno, so še pojasnili na policiji.
Čeprav statistike o prodaji ne vodijo, iz izkušenj izhaja, da cena prodanih koles redko presega znesek sto evrov, v glavnem pa so zneski nižji kot 50 evrov.