Četrtek, 21. 4. 2011, 11.53
8 let, 9 mesecev
Türk: Pokojninska reforma ne sme postati talec zaupanja vladi
Dodaja, da naj stranke politične interese prepustijo času po referendumu o pokojninski reformi. "Pokojninska reforma ne sme postati talec zaupanja vladi," je povedal na novinarski konferenci v predsedniški palači.
"DZ ne opravlja svoje funkcije na zadovoljiv način"
Türk je uvodoma pojasnil, da je "kriza koalicije" del krize slovenske strankarske politike. Vladna koalicija je tako izgubila del svoje operabilnosti, državni zbor ne opravlja svoje funkcije "na zadovoljiv način", številni referendumi pa so izraz prelaganja odgovornosti na državljane.
Vlada še vedno uživa njegovo zaupanje
Vladi je že večkrat svetoval, kako naprej, je povedal Türk in dodal, da premier in vlada še vedno uživata njegovo zaupanje. Na odločitev premiera o odstopu ne bo vplival, saj je to osebna odločitev predsednika vlade, je pojasnil in pri iskanju rešitve izrazil pripravljenost za sodelovanje z vsemi strankami, če slednje sprejmejo takšno vlogo predsednika republike.
Skrbi ga predvsem sočasnost vladne krize in referendumske kampanje o pokojninski reformi. Obe vprašanji bi bilo po mnenju predsednika republike potrebno ločiti, se posvetiti pomembni reformi, pri tem pa Türk poziva k čim večji meri "dialoga z manj čustev in več argumentov".
Predstavil bo svoj pogled na pokojninsko reformo
Sam se sicer v referendumsko kampanjo o pokojninski reformi ne bo vključil, bo pa tako kot na novinarski konferenci javno predstavil svoje pogled nanjo. V osnovi namreč podpira pokojninsko reformo, ki je bila sprejeta v državnem zboru, v času do referenduma pa bi bilo po njegovem mnenju najbolj primerno prisluhniti razlagam reforme s strani različnih strokovnjakov.
Vlada torej kljub omejeni operativnosti po besedah predsednika republike do referenduma lahko opravlja tekoče posle. Učinkovito vlado s podporo med državljani pa po mnenju Türka brez predčasnih volitev najbrž ne bo možno doseči.