Sreda, 11. 9. 2013, 13.09
8 let, 7 mesecev
Tečaj prve pomoči na vsakih pet let?
Ker nesreča nikoli ne počiva in se v vsakem trenutku lahko srečamo z razmerami, v katerih je treba ponesrečencu pomagati ali pravilno zavarovati kraj nesreče, je znanje prve pomoči izjemno pomembno. Generalni sekretar Rdečega križa Slovenije (RKS) Danijel Starman opozarja na pravilno ukrepanje ter na pogum in znanje, da se sploh odzovemo.
Prva pomoč je izjemno pomembna v cestnem prometu, kar poudarja letošnji svetovni dan, ki je prav danes. Prometne nesreče so namreč postale največji svetovni morilec. Vsakih 30 sekund se v prometu zgodi nesreča s smrtnim izidom, več kot polovica ponesrečenih pa umre v prvih minutah po nesreči. Veliko teh ljudi bi lahko rešili, če bi jim pravilno pomagali, opozarjajo na RKS.
Analiza znanja prve pomoči, ki jo je izvedlo več evropskih nacionalnih Rdečih križev in avtomobilskih klubov, je pokazala, da imamo Slovenci dobro znanje prve pomoči, a nam primanjkuje samozavesti. To bi lahko izboljšali z rednim obnavljanjem znanja, poudarja Starman in dodaja, da se tudi praksa prve pomoči skozi leta spreminja. Kritičen je do ureditve, glede voznikov povratnikov. "Hudi prometni prekrškarji, ki jim vzamejo vozniški izpit, morajo znova na teoretični izpit iz pravil cestnega prometa in opraviti vožnje, medtem ko vnovičnega preverjanja znanja iz prve pomoči nihče ne omenja," poudarja Starman.
Prvo pomoč so približali tudi z mobilno aplikacijo za pametne telefone, na kateri so navodila za nudenje prve pomoči ter napotki za ravnanje ob nesrečah.