Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
2. 4. 2025,
16.05

Osveženo pred

21 ur, 25 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,54

Natisni članek

Natisni članek

iniciativa staršev zakon subvencije vrtec

Sreda, 2. 4. 2025, 16.05

21 ur, 25 minut

Starši otrok v zasebnih vrtcih v pobudi: Gre za trojanskega konja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,54
Vrtec | Kot so še navedli na novinarski konferenci, zasebne vrtce obiskuje nekaj več kot pet odstotkov vseh otrok, vključenih v predšolsko vzgojo, lani je to pomenilo približno 5.200 otrok. Medtem pa imajo države EU enak ali višji delež zasebnih vrtcev, na Švedskem denimo 20 odstotkov, je dejala koordinatorka iniciative Pascale Emily Pečnik. | Foto Shutterstock

Kot so še navedli na novinarski konferenci, zasebne vrtce obiskuje nekaj več kot pet odstotkov vseh otrok, vključenih v predšolsko vzgojo, lani je to pomenilo približno 5.200 otrok. Medtem pa imajo države EU enak ali višji delež zasebnih vrtcev, na Švedskem denimo 20 odstotkov, je dejala koordinatorka iniciative Pascale Emily Pečnik.

Foto: Shutterstock

V Iniciativi staršev otrok v zasebnih vrtcih nasprotujejo določbam v predlogu novele zakona o vrtcih, ki posegajo v sofinanciranje zasebnih vrtcev, in v njih vidijo trojanskega konja. Namen spremembe je postopna ukinitev možnosti subvencije za otroke v zasebnih vrtcih in postopna ukinitev zasebnih vrtcev, je dejal vodja iniciative Gregor Bezenšek.

Kot je na novinarski konferenci pojasnil Bezenšek, se v predlagani noveli ohranja možnost podelitve koncesije vrtcem. Vendar se to v praksi ne bo dogajalo, saj se tudi zdaj občine za to odločajo zelo redko. V Sloveniji je zgolj 25 vrtcev s koncesijo. Po njegovih navedbah naj bi se ohranilo trenutno veljavno sofinanciranje otrok v obstoječih zasebnih vrtcih, a je določba pisana na tak način, da bo otežila delovanje zasebnih vrtcev in privedla do njihovega zapiranja.

Poudaril je, da se zelo diskriminatorno omejuje število otrok, ki imajo pravico do sofinanciranja obiskovanja zasebnega vrtca, saj bo lahko v zasebnem vrtcu subvencioniranih samo toliko otrok, za kolikor bo imel določen zasebni vrtec na dan sprejetja zakona sklenjenih pogodb s posameznimi občinami. Hkrati bodo do sofinanciranja upravičeni samo otroci iz tistih občin, s katerimi ima zasebni vrtec na dan sprejetja tega zakona sklenjeno pogodbo, je pojasnil.

927 pripomb na predlog novele

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na predlog novele zakona o vrtcih, ki je bil v javni razpravi do petka, prejelo 927 pripomb, večino so jih podali posamezniki, predvsem starši, katerih otroci so bili ali so še vključeni v zasebne vrtce, so navedli. Na posamezne očitke se še ne odzivajo, predložitev predloga na vlado načrtujejo ta mesec.

V predlogu novele zakona o vrtcih je od zdajšnjih dveh modelov financiranja zasebnih vrtcev predvidena ohranitev koncesije, ki bi jo po novem lahko dobili vrtci tudi za programe po posebnih pedagoških načelih ter lasten program, in sicer za najmanj deset let. Ukinila pa bi se možnost pridobitve pravice do financiranja iz proračunov občin. V prehodnih določbah predlog določa, da bi zasebni vrtci, ki imajo na dan uveljavitve novele z občinami sklenjene pogodbe za financiranje, še naprej pridobivali sredstva. To bi pomenilo, da bodo priskrbeli finance za največ enako število oddelkov vrtca, kot jih je bilo do zdaj, oziroma na ravni posamezne občine za največ takšno število otrok, kot to izhaja iz že sklenjenih pogodb na dan uveljavitve zakona.

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so navedli, da se na posamezne očitke v tem trenutku še ne morejo odzvati, saj trenutno intenzivno preučujejo pripombe oziroma predloge zainteresirane javnosti, prav tako pa še vedno poteka medresorsko usklajevanje zakonskega predloga. Predložitev predloga novele v obravnavo na vladi načrtujejo v aprilu.

Pojasnjujejo, da je trenutni predlog zakona nastal tudi na podlagi posvetov z vsemi ključnimi deležniki in z namenom krepitve kakovostne javne mreže vrtcev. "Reprezentativna združenja občin poleg tega že dalj časa opozarjajo na določbo 34. člena zakona o vrtcih, ki omogoča, da zasebnemu vrtcu za vsakega posameznega vključenega otroka pripada delež 85 odstotkov iz občinskih proračunov, če vrtec izpolni zakonske pogoje. Občina pri odločanju o financiranju zasebnega vrtca nima nobene pristojnosti in je zato takšen položaj v nasprotju z lokalno samoupravo, ki določa izvirne pristojnosti občin, med katerimi je tudi zagotavljanje javne službe na področju predšolske vzgoje," so navedli.

Po navedbah ministrstva v noveli predlagana sprememba ne bo imela finančnih učinkov za občine, ki že zdaj financirajo zasebne vrtce, novoustanovljeni zasebni vrtci pa po predlogu do takšnega financiranja ne bodo upravičeni.

Na vprašanje, koliko javnih sredstev se letno nameni za vrtce s koncesijo in koliko za zasebne vrtce s pravico do financiranja iz proračunov občin, so odgovorili, da so podatki o višini javnih sredstev, ki se zagotavljajo vrtcem iz občinskih proračunov, razvidni iz zaključnih računov občin, ki morajo biti javno dostopni.

Nova pravila vidijo kot bizarna

"Če bo zasebni vrtec, kjer že imam vpisanega otroka in kamor želim prihodnje leto vključiti svojo drugorojenko, imel na dan sprejetja zakona deset pogodb z občino, iz katere prihajam, in bodo vsa mesta iz moje občine zasedena, imel pa bo prosta mesta za otroke iz drugih občin na osnovi dosedanjih pogodb, bom primorana drugorojenko vpisati drugam. Ali se vam ne zdi to bizarno? Še bolj bizarno pa je, da bom lahko brez težav vpisala svojega otroka v javni vrtec vsake druge občine s prostimi mesti in bo moja občina ta strošek brez težav poravnala, ta strošek pa bo dejansko še višji od tistega, ki bi ga občina plačala za mojega otroka v zasebnem vrtcu," je pojasnila koordinatorka iniciative Pascale Emily Pečnik.

Predlog novele namreč določa, da bi zasebni vrtci, ki imajo na dan uveljavitve novele z občinami sklenjene pogodbe za financiranje, še naprej pridobivali sredstva. To bi veljalo največ za enako število oddelkov vrtca kot doslej oziroma za posamezno občino največ za število otrok, kot to izhaja iz že sklenjenih pogodb na dan uveljavitve zakona.

Pomemben tudi datum uveljavitve novele

Bezenšek je poudaril, da se število pogodb po občinah spreminja, zato predlagana ureditev na dolgi rok otežuje delovanje. Član iniciative Mirko Bandelj je ob tem dodal, da je prvi vtis res tak, da gre za kompromis in ohranitev obstoječega stanja. "Vendar ni res, obstoječe stanje se bo v nekaj letih sesulo," je poudaril.

Ob tem so v iniciativi opozorili tudi na pomembnost datuma uveljavitve novele. Če bi se uveljavila v začetku septembra, ko občine še ne bodo podpisale pogodb za novo šolsko leto, bi to lahko po njihovem mnenju privedlo do tega, da sofinanciranja ne bo.

Zahtevajo tudi stoodstotno subvencijo

V iniciativi od ministrstva za vzgojo in izobraževanje zahtevajo, da ohranijo zdaj veljavni pogoj financiranja, hkrati pa se otrokom v zasebnih vrtcih subvencija z zdajšnjih 85 odstotkov dvigne na sto odstotkov cene programa. Če na ministrstvu ne bo posluha, je Bezenšek napovedal proteste ter vložitev pritožbe na ustavno sodišče in Evropsko sodišče za človekove pravice.

Kot so še navedli na novinarski konferenci, zasebne vrtce obiskuje nekaj več kot pet odstotkov vseh otrok, vključenih v predšolsko vzgojo, lani je to pomenilo približno 5.200 otrok. Medtem pa imajo države EU enak ali višji delež zasebnih vrtcev, na Švedskem denimo 20 odstotkov, je dejala Pečnik. "Koga moti teh pet odstotkov otrok v zasebnih vrtcih, ki so že zdaj obravnavani neenakopravno?" je vprašal Bezenšek. Pristojne je pozval, naj raje ukinejo možnost zvišanja normativa za število otrok v oddelkih za dva in poskušajo v vrtce vključiti tudi čim več od 15 odstotkov otrok, ki niso vključeni v vrtce. "Ne moremo omejevati kakovosti demokracije zaradi tega, ker število rojstev upada, to je popolnoma nelogično in zgrešeno," meni.

Občine za subvencije zasebnih vrtcev do 0,6 odstotka proračuna

Podatki za Mestno občino Ljubljana (Mol) po besedah Pečnik kažejo, da je leta 2023 otrok, ki je obiskoval zasebni vrtec, občino stal 54 odstotkov manj kot tisti, ki je obiskoval javni vrtec, od vseh stroškov za otroke v vrtcih pa Mol za otroke v zasebnih vrtcih nameni zgolj 2,8 odstotka. Za subvencije za otroke v zasebnih vrtcih so občine v letu 2022 namenile do 0,6 odstotka občinskega proračuna. Ob tem pa je v občinah tudi do 12 odstotkov otrok, ki so vključeni v javni vrtec druge občine.

Vrtci v Sloveniji v številkah

Ministrstvo navaja, da je v Sloveniji 108 javnih vrtcev, 210 osnovnih šol ima v svoji sestavi enoto ali enote vrtcev. Zasebnih vrtcev je 94, od tega 24 s koncesijo, ena koncesija pa je podeljena vzgojno-varstveni družini.

Na dan 1. april 2025 je bilo v Sloveniji v vrtce vključenih 87.941 otrok, od tega 5.238 v zasebne, kar predstavlja 5,96 odstotka. V vrtce s koncesijo (brez podatka za vzgojno-varstveno družino) je bilo vključenih 1892 otrok, kar je 36,12 odstotka otrok, vključenih v zasebne vrtce, in 2,15 odstotka vseh vključenih otrok v vrtce.

Zasebni vrtci po navedbah ministrstva delujejo v 51 slovenskih občinah. Od tega so vrtci s koncesijo v 17 občinah, v občini Grosuplje jih je pet, v Kranju pa trije.

Kot so še pojasnili na ministrstvu, je bilo med letoma 2011 in 2018 povprečno ustanovljenih osem zasebnih vrtcev na leto, v letih 2019–2024 pa povprečno dva nova zasebna vrtca na leto. Medtem sta se v letih 2010–2019 od eden do dva vrtca na leto ukinila, v letih 2020 in 2021 pa trije na leto.

Navedli so še, da je javni vrtec trenutno v vsaki občini, vendar lahko zaradi premajhnega števila otrok v posameznem šolskem letu tudi ne deluje.
Vrtec
Novice Konec zasebnih vrtcev ali le še vrtci za elito?
Vrtec
Novice Ljubljanski vrtci pod drobnogledom policije in računskega sodišča
Vrtec
Novice Deklica pobegnila od doma, da bi bila prva v vrtcu
Sen, gliste podančice
Trendi Huda invazija glist podančic v slovenskih šolah in vrtcih
otroci, vrtec, igra
Novice Škotska vlada namerava prepovedati sladkarije v vrtcih
vrtec ilustrativna slika
Novice Višje plače, dražji vrtec
Ne spreglejte