Ponedeljek, 29. 2. 2016, 16.28
1 mesec, 3 tedne
Spremembe azilnega zakona: nevladniki s pritožbo na Evropsko komisijo
Dopolnilo določa, da se prošnja prosilca za azil, ki je na ozemlje Slovenije vstopil z ozemlja druge države članice Unije, zavrže kot nedopustna.
Dopolnilo, ki so ga vložili poslanci SMC, je že potrdil parlamentarni odbor za notranje zadeve, o njem pa bodo v torek glasovali še poslanci na seji DZ.
Prepričani so, da je to določilo v popolnem nasprotju z evropskim azilnim pravnim okvirom, zlasti dublinsko uredbo. Tako bodo ob sprejemu spornega dopolnila o tem obvestili Evropsko komisijo in predlagali začetek uradnega postopka proti Sloveniji zaradi kršitve prava Evropske unije.
Opozorila je tudi, da 52. člen zakona o mednarodni zaščiti po novem določa, da bodo prošnjo tistega begunca, ki izhaja iz varne države, obravnavali po pospešenem postopku. Ti izjemno hitri postopki le redko omogočajo resnično varstvo beguncev in možnost, da ti sploh lahko predstavijo svojo zgodbo in okoliščine, zakaj prosijo za mednarodno zaščito.
Če se prošnja za azil avtomatično zavrže iz razloga, da je prosilec iz varne države, potem Slovenija po mnenju Kogovšek Šalamonove pušča odprta vrata za kršenje človekovih pravic, saj s tem pošilja prosilce v izvorne države. V državah, ki jih je vlada nedavno z uredbo opredelila kot varne države, še zdaleč ni popolne varnosti pred preganjanjem, je še povedala.
Izpostavila je tudi, da v mednarodnem pravu ni nobene podlage za diskriminacijo po državljanstvu, ki se izvaja na mejah, ko države sprejemajo le državljane Sirije, Afganistana in Iraka.
Po njenih besedah za mladoletne prosilce brez spremstva ni sistemskih rešitev, delo zastopnikov z mladoletnimi prosilci pa je dodatno oteženo zaradi pomanjkanja tolmačev.