Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Črt Kaker

Torek,
5. 4. 2016,
15.47

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,40

5

Natisni članek

Natisni članek

Slovenija

Torek, 5. 4. 2016, 15.47

7 let, 4 mesece

Koliko je v panamske posle vpletena slovenska politika?

Črt Kaker

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,40

5

Panama | Foto Reuters

Foto: Reuters

Kot poročajo nekateri portali, so v afero #PanamaPapers vpleteni tudi minister, dva častna konzula in javni uslužbenci.

Svoje podjetje naj bi v davčnih oazah po razkritju panamskih dokumentov imelo najmanj 78 Slovencev, med njimi javni uslužbenci in častna konzula. Kot poroča portal Nova24TV, ki se sklicuje na vire blizu nemške vlade, je v panamske posle vpleten tudi finančni minister Dušan Mramor.

O tem, da naj bi se v panamskih dokumentih znašlo tudi ime finančnega ministra, je poročal tudi Bojan Požar, zaradi česar naj bi bil ogrožen današnji sestanek med Mramorjem in nemških finančnim ministrom Wolfgangom Schaublejem.

Na finančnem ministrstvu so navedbe, da je minister vpleten v afero s panamskimi dokumenti, zavrnili in zagotovili, da obisk v Nemčiji teče po načrtovanem programu, vključno s sestankom pri nemškem finančnem ministru.

Na seznamu tudi dva častna konzula in član SDS

Kot poroča portal pozareport.si, imata podjetja in bančne račune v Panami tudi častna konzula v Luksemburgu in Liechtensteinu Franc Zlatko Dreu in Donat P. Marxer. Dreu je slovenski podjetnik, ki je leta 1999 prejel častni znak svobode Republike Slovenije za dejanja v dobro Slovenije na mednarodnem področju.

Na seznamu imen s podjetjem v Panami se je znašel tudi Matjaž Noč, predsednik občinskega odbora Slovenske demokratske mladine (SDM) na Jesenicah. Kot je dejal za portal Nova24TV, je podjetje v Panami odprl decembra 2014 prek podjetja UPC svetovalna skupina. "Ustanovljeno je bilo z namenom poslovanja na valutnih trgih. Kot podjetje sem dobil boljše pogoje za trgovanje," je dejal Noč. Poudaril je, da v njegovem primeru ne gre za nikakršno skrivanje premoženja, pranje denarja, utajo davka ali katerokoli drugo kaznivo dejanje.

Iz finančnega ministrstva so včeraj sporočili, da je FURS v zadnjih štirih letih opravil 942 nadzorov odlivov sredstev v davčne oaze in odmeril za 24 milijonov evrov dodatnih obveznosti.  | Foto: Iz finančnega ministrstva so včeraj sporočili, da je FURS v zadnjih štirih letih opravil 942 nadzorov odlivov sredstev v davčne oaze in odmeril za 24 milijonov evrov dodatnih obveznosti.

18 srbskih tajkunov obtoženih, da so v Panami prali denar

Afera #PanamaPapers močno odmeva tudi v Srbiji. Kot navaja KRIK, srbska mreža za raziskovanje kriminala in korupcije, ki je imela vpogled v panamske dokumente, je med 18 vpletenimi poslovneži tudi Milan Janković, znan kot Philip Zepter. Njegov imperij je po nekaterih podatkih vreden 6,5 milijarde evrov, njegovo podjetje Zepter International pa letno ustvari približno milijardo evrov dohodkov. Zepter danes obvladuje več podjetij na Britanskih Deviških otokih, Cipru in v Panami.

V aferi se je znašel tudi beograjski župan Siniša Mali. Raziskovalci KRIK-a so namreč razkrili, da je pred leti sodeloval z Markom Harrisonom, predstavnikom panamske odvetniške družbe Mossack Fonseka za Srbijo.

Ne spreglejte