Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 8. 2018,
14.50

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,04

4

Natisni članek

Natisni članek

smeti embalaža odpadki

Ponedeljek, 6. 8. 2018, 14.50

6 let, 4 mesece

Slovenija ima težave z odpadki #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,04

4

Ministrstvo za okolje in Združenje centrov za ravnanje z odpadki Slovenije ostajata na različnih bregovih v zvezi z intervencijskimi ukrepi, s katerimi bi zmanjšali kupe odpadne embalaže, ki ostaja na dvoriščih omenjenih centrov. Na ministrstvu pravijo, da za takšne ukrepe ni pravne osnove, v centrih pa so prepričani, da je posredovanje države nujno.

Na temo odpadne embalaže so se predstavniki združenja centrov za ravnanje z odpadki danes sestali z ministrico za okolje in prostor, ki opravlja tekoče posle, Ireno Majcen. Ta je spomnila, da so največje težave z neodpeljano embalažo v Ljubljani. Po ministričinih besedah izdajajo novo okoljevarstveno dovoljenje za družbo Interseroh, nato gredo na delo inšpekcijske službe.

Novice Župan: Bale z odpadki bodo verjetno morali odstraniti #video

Na sestanku sta združenje centrov za ravnanje odpadkov in ministrstvo po besedah Majcnove prišla do razlage, kako v skladu s sprejeto evropsko direktivo urediti spremembo zakona o varstvu okolja v zvezi s to problematiko. "Glavni namen je, da se odgovornost za odpadno embalažo zakonsko uredi, da nosi glavno odgovornost proizvajalec, ki daje svoje proizvode na trg v tej embalaži," je pojasnila.

Ministrstvo je sicer letos začelo tudi postopek zbiranja podatkov o tem, koliko embalaže se na slovenskem trgu pravzaprav procesira. Ti podatki bodo po ministričini napovedi znani do marca prihodnjega leta, nato pa nameravajo to odgovornost, ki je v praksi bolj na strani družb za ravnanje z odpadki, preusmeriti na proizvajalce.

Hotel Ribno
Trendi To je prvi slovenski hotel z "nič odpadki" #video

"Predvsem proizvajalci so tisti, ki lahko z ustreznejšo embalažnino zmanjšajo vse te težave, ki se pojavljajo pri postopkih ravnanja z odpadno embalažo," je še poudarila ministrica. Podjetjem sicer ne bodo predpisali, kakšno embalažo naj uporabljajo, predvideni pa so različni stroški. Kot je dejala Majcnova, je treba za manj kakovostno embalažo zagotoviti višje stroške kot za embalažo, ki je primerna za recikliranje.

"Slovenija ne bo osamljen reševalec tega položaja, ampak je takšna rešitev predvidena na vsem evropskem prostoru," je dodala. Zakonske osnove bodo sicer znane do konca oktobra, kar pomeni, da bi bil lahko zakon spremenjen v začetku prihodnjega leta, meni ministrica, ki opravlja tekoče posle.

odpadki
Novice Okoljevarstvenik: Nadzora nad ravnanjem z odpadki v Sloveniji tako rekoč ni #video

Na sestanku so se posvetili tudi interventnemu odvozu, za katerega v združenju centov menijo, da je nujen, ministrica pa je dejala, da nima nobenih zakonskih osnov, da ga odredi brez inšpekcijske službe. "Inšpekcijske službe vodijo postopke, dejstvo pa je, da ti postopki nekaj časa trajajo. Ugotovili smo, da bi eventualno nekje do oktobra ali novembra, če ta embalaža ne bi bila odpeljana, inšpekcijski postopki stekli tako, da bi se zgodila izvršba po drugi osebi," je dejala.

Po besedah predsednika Združenja centrov za ravnanje z odpadki Slovenije in prvega moža ljubljanske Snage Janka Kramžarja so razočarani, "ker je ministrica ugotovila, da ni pravne osnove za kakršnokoli interventno poseganje". V združenju centrov so prepričani, da je treba količine embalaže toliko zmanjšati, da se zmanjšajo tudi tveganja. "Menimo, da vsebinski temelji zagotovo obstajajo," je poudaril in dodal, da "smo ta trenutek v položaju, ko tveganja niso obvladljiva".

Izola morje
Novice Slovensko morje preplavili odpadki

Kot največje je navedel požarno tveganje, druga pa so povezana s sanitarnimi pogoji, ki so na skladiščih, ki niso primerna za skladiščenje. Eno od teh tveganj je zagotovo pojav nezaželenih živali, ki lahko povzročijo kolaps sistema predelave odpadkov, je opozoril Kramžar.

Ocena o tem, da bi ukrepi inšpekcijske službe lahko začeli delovati enkrat proti koncu leta, ni sprejemljiva, je še dodal.

Ne spreglejte