Ponedeljek, 2. 6. 2014, 17.14
2 leti, 3 mesece
Skupina državljanov bo izpodbijala tako razpust DZ kot tudi datum volitev
Med vlagatelji so tudi predstavniki nekaterih zunajparlamentarnih strank ter odgovorni urednik Mladine Grega Repovž. Ta je dejal, da bodo izpodbijali ves odlok.
Če bi ustavno sodišče razveljavilo datum volitev, bi to pomenilo, da predčasne volitve ne bi mogle biti izvedene v roku, ki ga določa ustava, torej od 40 do 60 dni po razpustu parlamenta. Takšno stanje bi bilo neustavno. Po opozorilih nekaterih pravnih strokovnjakov pa so tudi odločitve ustavnega sodišča vezane na ustavo.
Drugače bi bilo, če bi ustavno sodišče razveljavilo del odloka, ki govori o razpustu DZ. S tem delom odloka namreč začnejo teči volilni roki, torej tudi ta časovna omejitev, da se volitve izvedejo najpozneje v dveh mesecih po razpustu parlamenta.
Na ustavnem sodišču so pojasnili, da bo presoja odloka o razpisu volitev enaka kot presoja drugih predpisov, tek volilnih rokov pa na presojo ne vpliva. Tako tudi navajajo, da je razveljavitev vsakega predpisa, ki ga presoja ustavno sodišče, načeloma mogoča, med njimi tudi odloka o razpisu volitev.
"Izhajamo iz stališča, da določitev datuma sama po sebi pomeni ureditev načina uresničevanja volilne pravice. Torej govorimo o temeljni človekovi pravici," je pojasnil Repovž, ki verjame, da jim bo z zahtevo uspelo.
Za vložitev ustavne presoje so se odločili, ker se je na Mladino obrnilo več državljanov, ki so dvomili o ustavnosti takšnega odloka. "Če obstaja kakršenkoli dvom o ustavnosti odloka, potem je naša dolžnost, da se to odpravi," je še dejal. Prav tako še ne želi razkriti vseh posameznikov, ki bodo sodelovali pri zahtevi, med njimi naj bi namreč bili nekateri znani obrazi.