Petek, 13. 10. 2023, 12.35
1 leto, 1 mesec
Sindikati ogorčeni nad vlado, napovedujejo odhod na ulice: "To je pljunek v oči"
V reprezentativnih sindikalnih centralah so ob informacijah, da bi lahko vlada novelo zakona o delovnih razmerjih sprejela v "oskubljeni različici", ogorčeni. V primeru tega scenarija napovedujejo, da v pogajanjih o noveli ne bodo več sodelovali, temveč bodo dialog preselili na druga mesta, pri čemer ne izključujejo niti odhoda na ulice.
Vodstva Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije, Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije, KNSS-Neodvisnost, Slovenske zveze sindikatov Alternativa in Zveze delavskih sindikatov Solidarnost so na novinarski konferenci sporočila, da o tem, da je kar naenkrat v igri za sprejetje na vladi samo del osnutka novele zakona o delovnih razmerjih, ki v slovenski pravni red prenaša dve evropski direktivi, niso bili obveščeni.
Poiskali bodo "bolj učinkovit način"
Kot je opozorila predsednica ZSSS Lidija Jerkič, ne razumejo tega, da vlada s takšno potezo odreka pravice delavcem in posega v njihov položaj, čeprav rešitve, o katerih so na ekonomsko-socialnem svetu (ESS) tekla intenzivna pogajanja zadnjih deset mesecev, ne predstavljajo velikega finančnega stroška za delodajalce oz. je ta nikakršen.
Dodala je, da obstajajo namigi, da bi lahko vlada okrnjen zakon sprejemala danes na dopisni seji. Če se bodo te informacije izkazale za resnične, sindikati napovedujejo, da v pogajanjih o osnutku novele zakona o delovnih razmerjih ne bodo več sodelovali, temveč bodo dialog preselili na druga mesta, "na način, ki je bolj učinkovit in krajši", je napovedala Jerkičeva.
Do napovedane poteze vlade, ki naj bi jo predsednik vlade Robert Golob in minister za finance Klemen Boštjančič delodajalcem sporočila na srečanju na začetku tedna, je bil oster tudi predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. "Predsednik vlade je pokleknil in se v celoti postavil na stran delodajalcev in kapitala," je dejal ter dodal, da je ob tem s prstom pokazal sindikatom, kako je treba ravnati, če želiš biti uspešen, oz. da naj se ne trudijo z dialogom, če vidijo, da pri njem zaleže samo izsiljevanje.
ESS brez smisla
Tudi Štrukelj je ponovil, da pri predlaganih spremembah zakona ni šlo za dodatne obremenitve delodajalcev, temveč izboljšanje položaja šibkejše strani, tj. delavcev in sindikalnih zaupnikov.
"Oskubljena verzija bi pomenila pljunek v obraz vsem tistim, ki smo se deset mesecev trudili pri usklajevanju in vlagali napore, da bi našli primerne rešitve," pa je bil kritičen predsednik Pergama Jakob Počivavšek. Kot je napovedal, bo v primeru sprejetja novele v okrnjeni različici odstopil s položaja predsednika ESS, češ da zaradi odnosa vlade ne vidi več smisla v sodelovanju v tem organu.