Sreda, 11. 6. 2014, 7.02
6 let, 5 mesecev
Še nekaj vročine, potem pa ohladitev in tudi nevarnost toče (video)
Po tem, ko je vročinski val dosegel svoj vrhunec, bo vročina začela popuščati. Kot je za STA pojasnil dežurni prognostik na Agenciji RS za okolje (Arso) Uroš Strajnar, bo v četrtek dopoldne še jasno vreme s temperaturami nad 30 stopinj Celzija, na Primorskem še okoli 35 stopinj Celzija.
V petek bodo temperature do 27 stopinj Celzija, kar je bolj značilno za ta čas. Le na Primorskem se bodo temperature povzpele čez 30 stopinj. Tudi v petek lahko pričakujemo nevihte, mogoča pa je tudi toča.
Konec tedna po postregel s še bolj svežim vremenom. V soboto meteorologi pričakujejo do 25, v nedeljo pa samo 20 stopinj Celzija. "Predvsem nedelja bo bolj oblačna in ponekod bo dež. V soboto bo dopoldne najverjetneje še sonce, popoldne pa krajevne nevihte," je pojasnil Strajnar.
Junijski vročinski rekord sicer v Ljubljani znaša 35,6 stopinje Celzija in je bil izmerjen 11. junija 2003, v Novi Gorici pa so 12. junija 2003 namerili 37 stopinj Celzija. Lahko se zgodi, da bo letos podobno ali celo, da bo rekord padel.
Vročinski valovi se pri nas junija pojavijo vsaj vsako drugo leto, a običajno v drugi polovici meseca. Tudi junija 2003 je bil podobno izrazit vročinski val kot letošnji, vendar pa se je vročina takrat nadaljevala tudi v drugi polovici meseca. Letos predvidoma ne bo tako.
Količina padavin je bila preteklo pomlad v Ljubljani z 227 litri na kvadratni meter nekoliko pod povprečjem, sonce pa je sijalo 580 ur, kar je več od dolgoletnega povprečja.
Ne smemo pa pozabiti tudi na varnost na "črnih" ali divjih kopališčih, gramoznicah, jezerih, rekah, kjer se kopamo na lastno odgovornost. "Ob lepem vremenu pritegnejo številne kopalce, vendar pa nimajo organiziranih služb za reševanje iz vode niti upravljavcev. Zaradi različnih ravni gladine in vodnih vrtincev so ta divja kopališča lahko za kopalce zelo nevarna. Upoštevajte opozorila: v teh vodah se ne potapljamo in ne skačemo v vodo, ki je motna! Še posebej na to opozarjamo otroke," navajajo na policiji.
Utapljajočemu je bolje vreči vrv ali vejo, reševanje je namreč velikanski telesni napor in lahko se zgodi, da bi reševalci morali reševati dve namesto ene osebe.