Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 12. 2013,
12.21

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

SDS banke

Petek, 20. 12. 2013, 12.21

1 leto, 3 mesece

SDS zahteva poimensko odgovornost za bančno luknjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
DZ danes na izredni seji na zahtevo poslanske skupine SDS razpravlja o sanaciji večmilijardne luknje v slovenskih bankah, za katero je vlada v teh dneh že zagotovila tri milijarde evrov.

Ta denar so prejele NLB, NKBM in Abanka, a verjetno bo treba dokapitalizirati še nekatere druge banke, je dejal poslanec SDS Andrej Šircelj. Ob tem je opozoril, da v stresne teste, ki so pokazali primanjkljaj kapitala v višini 4,8 milijarde evrov, niti niso bile vključene vse banke v Sloveniji.

Šircelj vladi očital, da ne želi razkriti skrivnostnega kupca obveznic V SDS bodo vztrajali in zahtevali, da se ugotovi poimenska odgovornost za nastalo bančno luknjo. Kot je poudaril Šircelj, vlada ni sprejela nobenih ukrepov glede odgovornosti ali kadrovske politike v bankah, ki so dobile pomoč.

"Pred dvema dnevoma je vsak Slovenec plačal 1500 evrov za dokapitalizacijo teh treh bank," je povzel Šircelj in vladi očital, da ne želi razkriti skrivnostnega kupca obveznic, ki jih je ob objavi rezultatov stresnih testov izdala po zelo visoki obrestni meri. Račun verjetno še ni dokončen in Šircelj se je vprašal, ali so banke, predvsem državne, orožje za množično uničevanje Slovenije in domovanje pohlepa v Sloveniji.

Čufer pravi, da je vlada ravnala verodostojno Brane Golubovič (PS) je soglašal s predlagatelji seje, da je treba odgovorne razkriti, vendar pa vlada že ustrezno ukrepa. "Začela se je sanacija bank in ustvarili so se pogoji za pregon gospodarskega in finančnega kriminala ter korupcije," je zatrdil. A odgovorne bodo odkrili ustrezni organi, kaznovala pa jih bodo sodišča in ne DZ, politika ali vlada, je poudaril.

Finančni minister Uroš Čufer je zagotovil, da vlada pri sanaciji bank ukrepa hitro in verodostojno, kar vliva zaupanje in pričakovanje, da bo delo teklo dobro tudi naprej. To se po njegovih besedah vidi tudi na finančnih trgih, saj so se obrestne mere na slovenske obveznice v tem tednu pomembno znižale.

Ne spreglejte