Sreda, 12. 9. 2018, 10.28
6 let, 3 mesece
Matej Raščan mora vrniti 34 milijonov evrov
Okrožno sodišče v Ljubljani je danes opravilo nov narok o tem, koliko denarja mora vrniti nekdanji prvi mož Dela Revij Matej Raščan. Ta je v sojenju zaradi oškodovanja podjetja priznal krivdo ter bil obsojen na štiri leta zapora in vračilo 34 milijonov evrov. Višje sodišče je sodbo razveljavilo, a je sodišče danes odločilo enako.
Sodnica Okrožnega sodišča v Ljubljani Alja Kratovec je svojo odločitev, ki je enaka kot prvič, utemeljila s tem, da so dejstva, med drugim tudi izginulih 34 milijonov evrov, "pravnomočno ugotovljena dejstva", ki jim tudi višje sodišče ni ugovarjalo, saj je obsodilno sodbo za Raščana potrdilo.
Sodnica: Pravna oseba sama od sebe ne more nič početi
Poleg tega je izpostavila tudi, da pravna oseba sama od sebe ne more nič početi, ampak jo upravljajo fizične osebe, v tem primeru Raščan.
Tožilec Boštjan Valenčič je pozdravil odločitev sodišča, ob tem izpostavil, da sodišča institut spregleda pravne osebe redko uporabijo, primer Raščan pa je po njegovem mnenju "eksemplaričen primer", ko se ta institut uporabi.
Zagovornik Raščana Stojan Zdolšek je že napovedal pritožbo na odločitev sodišča in pričakuje, da bo višje sodišče znova razveljavilo sodbo. "Ne vem, zakaj sodišče tako trmari," je dodal.
Raščan je bil oktobra lani spoznan za krivega, da je z zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti nekdaj uspešno družbo Delo Revije, ki je končala v stečaju, oškodoval za več kot 34 milijonov evrov. Raščanova družba Monera je leta 2008 prevzela takrat vodilno družbo za izdajanje revij Delo Revije.
Izkoristil ugodno bonitetno oceno družbe
Raščan je po prevzemu Dela Revij izkoristil ugodno bonitetno oceno družbe in jo v zelo kratkem času občutno prezadolžil z najemanjem posojil pri različnih slovenskih bankah, posojila pa nato prenakazal na račune svojih podjetij Monera in Rašica Point oz. na svoje osebne račune. Bančna posojila so bila slabo ali pa sploh niso bila zavarovana, denar bank pa ni bil porabljen za tekoče poslovanje, temveč za druge projekte.
Višje sodišče v Ljubljani je pred meseci sicer potrdilo obsodilno sodbo za Raščana, vendar ob tem razveljavilo del sodbe, ki se je nanašal na plačilo 34 milijonov evrov, za kolikor naj bi oškodoval družbo Delo Revije, ki jo je prek podjetij v neposredni ali posredni lasti prevzel in nato spravil na kolena.
3